خانه / اخبار و رویدادها / جشن بزرگ کتاب و کتابخوانی برگزار می شود

جشن بزرگ کتاب و کتابخوانی برگزار می شود

جشن بزرگ کتاب و کتابخوانی برگزار می شود

 عبیدر رستمی در نشست مشترکی که با حضور محمد مخدومی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و سرپرست معاونت فرهنگی و کارشناسان مربوطه برگزار شد، اظهار داشت: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی جشن بزرگ کتاب با مراسم ویژه تجلیل و قدردانی از زحمات و تلاش های مروجان، کتابداران و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در شهر سنندج برگزار می شود.

وی افزود: کتاب ها که با همت و تلاش نویسندگان نوشته و توسط ناشران چاپ می شود بخشی از فرآیند کار فرهنگی صورت گرفته است، آنچه در این میان تا حدودی مغفول مانده معرفی و توزیع کتاب به خوانندگان و مخاطبین و بطور کلی مردم و کودکان و نوجوانان است، کتاب را کتابداران و رسانه ها به مردم معرفی می کنند.

رستمی اضافه کرد: در این میان تلاش های ناشران، کتابداران و رسانه های ارتباط جمعی به عنوان مروجان کتاب و کتابخوانی بایستی مورد نظر قرار گیرد و دراین هفته که به نام کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است از آنها تجلیل و فعالیت های پنهان و گمنام فرهنگی ناشران، کتابداران و بطور کلی مروجان کتاب به مردم معرفی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به نامگذاری استان به عنوان استان فرهنگی تاکید نمود: یکی از مهمترین مصادیق فرهنگی هر جامعه کتاب و کتابخوانی است، ضروری است در این زمینه همه تلاش و همت ادارات و سازمان ها در این هفته برای قدردانی از مروجان کتاب و کتابخوانی مورد استفاده قرار گیرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان در رابطه با برنامه های هفته کتاب که با هم افزایی و همکاری ادارات و سازمان ها و دانشگاه های سطح استان برگزار می شود گفت: سلسله نشست های تخصصی کتاب و کتابخوانی پژوهشکده دانشگاه کردستان، و برنامه های ترویجی کتابخانه های عمومی در ۵۲ کتابخانه سطح استان، همچنین برنامه های آموزش و پرورش در فضای پلتفروم «شاد» از جمله برنامه های مهم حوزه معرفی و ترویج کتاب و کتابخوانی است.

وی یادآور شد: در طول سال بیش از ۲۰۰ هزار جلد کتاب در سراسر استان به مراکز و موسسات آموزشی و کتابخانه های عمومی روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته اهدا می شود، در این هفته به صورت ویژه به دفاتر تسهیلگری مناطق منفصل شهری نایسر و ۱۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد حاشیه شهرهای سراسر استان کتاب اهدا می شود.

رستمی در پایان ضمن اشاره به طرح مبادله کتاب به عنوان وسیله ای برای تشویق مردم به اهدای کتاب و رواج کتابخوانی، عنوان کرد: پیاده راه فردوسی یکی از مکان های فرهنگی سطح شهر سنندج محلی مناسب برای اجرای طرح مبادله کتاب است، این مکان که دارای المان «مرد کورد کتابخوان» نیز هست به عنوان جایگاه ویژه این طرح با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج در نظر گرفته شده است.

در این نشست مشترک محمد مخدومی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز با اشاره به برنامه ها و فعالیت های ترویجی کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: کتابخانه های عمومی در طول سال با تلاش و کوشش کتابداران به ارائه خدمت مشغول هستند، واقعیت امر فعالیت های این قشر زحمت کش حوزه فرهنگی کتاب دیده نمی شود هفته کتاب فرصتی است برای قدردانی و جبران زحمت و تلاش های کتابداران و مروجان کتاب.

مخدومی اضافه کرد: در همه کتابخانه عمومی سطح استان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برنامه ها و فعالیت های خوبی برای تشویق و ترغیب مردم به ویژه کودکان و نوجوانان به کتابخوانی و مطالعه کتب غیر درسی تدارک دیده شده است، بخش کودکان و نوجوانان کلیه کتابخانه های عمومی که از جمله بخش های بسیار پربار و جذاب است برای بچه ها در این هفته برنامه های خوبی درنظر گرفته اند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

نگاهی به رمان بندر فَیلی اثر بختیار علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *