خانه / اخبار و رویدادها / چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین خودکفایی تولید کاغذ کتاب‌های درسی کشور گفت: در حوزه کاغذ، افقی ترسیم شده است؛ کشور باید به صادرکننده مهم تبدیل شود و منطقه را هم باید پوشش دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین خودکفایی تولید کاغذ کتاب‌های درسی کشور با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمود حسینی‌پور، استاندار مازندران، امید نیک‌نژاد، مدیرعامل شرکت صنایع چوب وکاغذ مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین علی لطیفی، معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش و میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام علی لطیفی، معاون وزیر آموزش و پرورش، ابوالفضل نجارزاده، مدیرعامل بانک ملی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تشکر از کارگران و مدیریت مجموعه چوب و کاغذ مازندران، گفت: ایشان در این دوره مسئولیت خود جهادی عمل کردند، دو سال قبل وقتی پیشینه کار را بررسی و مطالعه کردیم، شاید خیلی افق روشنی را پیش رو نمی دیدیم، اما در نقطه‌ای ایستادیم که همه ۱۵۵ میلیون جلد کتاب با همه الحاقات و نیازمندی‌ها در این مجموعه محقق شده است.

وی افزود: البته این جشن فقط در حوزه کتاب درسی نیست، سال ۱۴۰۰ که برنامه حضور در ارشاد را تنظیم می‌کردم، آقای نیلی پیشنهاد داد عنوان ملی شدن صنعت نشر را در برنامه بیاوریم.

اسماعیلی با بیان اینکه وقتی وضعیت صنعت نشر را مرور کردیم چیزی کمتر از ۵ هزار تن تولید کاغذ داخلی بود، ادامه داد: در این زمینه نیاز آموزش و پرورش حدود ۵۰ هزار تن و سایر حوزه‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تن بود.

وی با اشاره به دیدار رئیس جمهور از کارخانه چوب و کاغذ مازندران گفت: وی زمانی که در قوه قضاییه بود از این مجموعه بازدید و دغدغه خود را به ما منتقل کرد، در دولت سیزدهم نیز کارگروه کاغذ و نشر زیرنظر معاون اول رئیس جمهور تشکیل شد و ایشان به‌صورت جهادی پای کار آمد، در کنار آن وزرا و مجموعه‌هایی مختلف نیز کار آمدند تا به نتیجه برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم یک دولت یکپارچه و متحد است، عنوان کرد: رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی رهبری نظام را بر عهده دارند، رئیس جمهور که یک مدیر شجاع و مکتبی است، بالاسر دولت است، همه وزرا به‌مثابه یک گروه هماهنگ درکنار هم کار کردند و امروز اینجا ایستاده‌ایم، ان‌شالله به‌زودی مجموعه‌ای را در شیراز افتتاح خواهیم کرد که ۵۰ هزار تن کاغذ سالانه به نشر کاغذ تحویل می دهد.

جشن خودکفایی تولید کاغذ کتاب‌های درسی/چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

وی ادامه داد: در حوزه کاغذ، تولید را تنها یک موضوع فنی و صنعتی نمی‌دانیم، تولید کاغذ، به یکی از مهمترین نمادهای هویتی تبدیل شده است. انقلاب، همیشه پیشتاز عرصه‌های فر هنگی بوده و همه دستاوردهای صنعتی، امنیتی و دفاعی محصول نگاه فرهنگی انقلاب است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: درخشش انقلاب اسلامی را در عرصه‌های مختلف می‌بینید، دولت، دولت صادق‌الوعد است، دو سال قبل در هفته کتاب در نماز جمعه این نکته را عرض کردم و همکارانم نگران بودند که آیا می‌شود طی دو سال این مشکل را حل کرد؟ عرض کردم حتماً و موانع برداشته شد.

گام بعدی صادرات کاغذ ایرانی است

اسماعیلی بیان کرد: در حوزه کاغذ، افقی ترسیم شده است؛ کشور باید به صادرکننده مهم تبدیل شود و منطقه را هم باید پوشش دهیم. دولت از خودش از وزارت آموزش و پرورش، فرهنگ مصرف را شروع و دولت موضوع را تکلیف خود عنوان کرد و همه کتاب‌های درسی را با کاغذ داخلی چاپ شد، در معاونت امور فرهنگی هم همکاران، ماهانه هزار تن کاغذ در اختیار ناشران قرار می‌دهند، از همه ناشران دعوت می‌کنم که از کاغذ داخلی استفاده کنند.

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ادامه داد: از اهالی نشر و اصحاب مطبوعات می‌خواهم محکم پای کاغذ ایرانی بیایند، دوستان من هم کیفیت کار مدنظرشان است و آن را ارتقا خواهند داد. تولید کاغذ شاید چندان توجیه اقتصادی نداشت اما مهمترین عایدی آن لبیک گویی به امر رهبری است.

وی با بیان اینکه در بازدید نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۲ کمتر غرفه‌ای بود که ناشر و نویسنده گله کند و رهبر انقلاب، تذکر کاغذ را ندهند، افزود: خوشحالیم که گام‌های نخست را با همت شما عزیزان برداشتیم و انشالله آن را ادامه خواهیم داد.

توسعه زیرساخت‌ها و تامین اعتبار برای تکمیا طرح‌های نیمه‌تمام

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دوستان، شبانه‌روزی پای این کار هستند، گفت: مهمترین پایه حوزه فرهنگ، کتاب و مهمترین نیاز این عرصه تامین کاغذ برای ناشران است، دولت در حوزه کتاب، یک بسته کامل را تدوین کرده است؛ از توسعه زیرساخت گرفته تا تامین اعتبار همه طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام.

اسماعیلی افزود: در حوزه حمایت، جلسه‌ای با ناشران داشتیم و موضوع نگرانی مالیاتی را در گفت‌وگوها و جلسات همین هفته حل کردیم. در دولت فاصله تصمیم تا اجرا را بسیار کاهش دادیم. با همه این احوالات دوستان می‌دانند، در روزهایی که مشکل تامین کاغذ وجود داشت با چه سختی تلاش کردیم، تمام نیازمندی‌ها را از تامین ارز ترجیحی گرفته تا دیگر مسائل دنبال کنیم. هرجا نیاز به کاغذ با کیفیت باشد وشرایطش فراهم باشد، منعی نداریم.

وی با اشاره به گزارشی درباره واردات مورد نیاز این بخش‌ها عنوان کرد: همه تلاش مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمک به حوزه نشر است نشر، باید به‌عنوان یکی از مظاهر خوداتکایی و خودباوری باشد.

وی همچنین به بودجه سالانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۸۴ گفت: درحالی که وزارت فرهنگ تنها ۸۰ میلیارد تومان بودجه برای مدیریت فرهنگ در اختیار داشت، گردش اقتصاد کتاب ۲۵۰ میلیارد بود، سالی که بنده وزارت فرهنگ را تحویل گرفتم اقتصاد حوزه کتاب ۸ هزار و ۵۰ میلیارد بود و وزارت ارشاد تنها ۳۰ میلیارد در اختیار داشت. این چرخه را تغییر دادیم؛ کار با حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی است و وظیفه نظارت، حمایت و تسهیل‌گری را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در دولت در همه بخش‌ها سینما، تئاتر موسیقی کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های دینی ایفا خواهیم کرد.

حل مسئله ویژگی دولت سیزدهم است

حسینی‌پور استاندار مازندران نیز در این آیین گفت: در بحرانی که سال‌های ۹۶ و ۹۷ برای کاغذ در کشور پیش آمد، متاسفانه توجهی به بحث تولید کاغذ نشد، بلکه توجه به واردات آن شد تا جایی‌که ارز دولتی تخصیص داده و ریشه تولید کاغذ داخلی زده شد. در نتیجه زمانی که دولت، کاغذ را به فهرست کالاهای ضروری اضافه کرد، افراد سودجو شروع به احتکار کاغذ کردند.

وی یکی از ویژگی‌های این دولت را حل مسأله دانست و گفت: در این دولت بیش از ۹۷ واحد راکد دولتی تنها در استان مازندران مجدد در چرخه تولید قرار گرفتند. کارخانه کاغذ مازندران در آستانه فروپاشی کامل بود اما با نظارت شخص رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت بانک ملی و کارگران این مجموعه توانستیم این مجموعه را سراپا نگه داریم.

کارخانه چوب و کاغذ مازندران واحد نمونه کشوری است

در ادامه این آیین محمدمهدی برادران، معاون وزیر صمت، گفت: در صنعت سلولزی و محصولات کاغذی ۳۵۰ واحد داریم که کمترین آن به کاغذ تحریر اختصاص داشت. با فعال‌سازی مجدد این واحد، مشکلات ماده ۱۴۱ حل شده است؛ پیش‌تر این واحد ورشکسته محسوب می‌شد و حالا این واحد نمونه برگزیده شد و تولید تخصصی انجام می‌دهد.

برادران با اشاره به تولید ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی با کاغذ ایرانی، ادامه داد: این گام نخست در تامین کاغذ تحریر است که موفق شدیم کتاب‌های درسی را با کاغذ داخلی از طریق کارخانه‌های مازندران، شوشتر و اردستان تامین کنیم.

وی افزود: درحال حاضر ظرفیت تولید کاغذ تحریر ۸۰ هزار تن شده است که در یک‌سال آینده نیز این میزان را افزایش دادیم؛ همچنین ۴۵ هزار تن به تولید شیراز، ۵ هزار تن شادگان و ۱۵ هزار تن سروستان اضافه می‌شود.

برادران با اشاره به اینکه به‌طور کلی در مسیر تولید کاغذ تحریر به‌صورت زنجیره‌ای حرکت می‌کنیم، گفت: تولید کاغذ را از مرحله ابتدایی آن یعنی کاشت درخت تا محصول نهایی دنبال می‌کنیم. افزایش کیفیت و تکمیل زنجیره تولید و توجه به بازیافت ازجمله دیگر اقداماتی است که در این عرصه در نظر داریم.

وعده می‌دهیم سالانه تولید کارخانه چوب و کاغذ ماندران افزوده شود

در ادامه این آیین ابوالفضل نجارزاده، مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: به همه مردم و مدیران، این وعده را می‌دهیم، هرسال به تولید این شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران افزوده شود همچنین نقش پایداری در اشتغال استان داشته باشیم و نیاز کاغذ کشور را تامین کنیم.

وی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته به استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور توجه لازم را شاهد نبودیم، اما با تاکید رئیس جمهور ظرف ۲ سال به شرایطی دست یافتیم که با توان داخلی در تولید کاغذ به خودکفائی رسیدیم.

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به چالش‌های فراوان کارخانه چوب و کاغذ مازندران، افزود: پیگیری‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران و همراهی وزارت اقتصاد و نگاه بانک ملی این مسئل برطرف شد.

نجارزاده با بیان اینکه نگاه بانک ملی به شرکت چوب و کاغذ مازندران، سود و زیانی نیست، ادامه داد: هدف، حمایت و نگاه ویژه به تولید و اشتغال در این واحد تولیدی است؛ بنابراین در حد توان وارد عمل شدیم.

مدیرعامل بانک ملی با تاکید براینکه در ۲ سال اخیر از همه ظرفیت‌های موجود بهره گرفتیم تا ظرفیت تولید در این کارخانه افزایش یابد، بیان کرد: سیاست قطعی در بانک ملی، خروج از بنگاه‌داری است. در این دولت با همکاری و پشتیبانی همه و تلاش همکاران در چوب و کاغذ مازندران این سیاست را به‌طور جد، عملی کردیم.

این مسئول یادآور شد: ازسال گذشته فرآیند واگذاری و عرضه اولیه شرکت چوب و کاغذ را آغاز کردیم تا مردم و کارکنان این مجموعه سهامدار شرکت شوند. این موضوع مغایر با تعامل و حمایت بانک ملی از شرکت نیست. بلکه برای تامین مالی و توسعه شرکت، این اقدام انجام شد.

تولید کاغذ را به ۵۵ هزار تن می‌رسانیم

در ابتدای این مراسم مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در سخنانی با اشاره به جشن خودکفائی در تولید کاغذ کتاب درسی کشور در دولت سیزدهم، گفت: دستاورد کارخانه چوب و کاغذ مازندران در دولت سیزدهم این است که سال جاری ۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی دانش‌آموزان با کاغذ و مقوا ایرانی تولید شده است.

نیک‌نژاد با بیان اینکه تحقق این هدف با پیمودن راه سختی همراه بود که آذرماه دوسال قبل و هنگام بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه چوب و کاغذ مازندران آغاز شد، گفت: در این دیدار، وعده دادم درحالی که تولید کاغذ تحریر حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تن بود افزایش پیدا خواهد کرد و سال ۱۴۰۱ تولید کارخانه به ۴۴ هزار تن رسید و امسال نیز تا پایان سال به ۵۵ هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: کاغذ چاپ و تحریر نسبت به کالاهای دیگر کالای سودده نیست، اما با ۶۰۰ میلیون دلار تجهیزات تلاش شد که این کالای مورد نیاز کشور تامین شود.

جشن خودکفایی تولید کاغذ کتاب‌های درسی/چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

نیک‌نژاد ادامه داد: معتقدیم هزینه کردن برای رسیدن به این مرحله از تولید، هزینه نیست، مهمترین ماموریت این است کالایی تولید شود که مورد نیاز کشور است، در این حوزه حضرت آقا فرمودند سال‌ها تاکید کردم و همت نشد، در این میان وظیفه متولیان به‌عنوان کارگزار نظام اسلامی، تامین کالاهای مورد نیاز کشور است.

به‌گفته وی، برای تولید کاغذ تحریر، حداقل به ۱۳ ماده اولیه و شیمیایی نیاز داریم، سال‌ها با کاغذ باطله، محصول دیگری تولید می‌شد اما سختی کار را به جان خریدیم و حرف، زیاد شنیدیم، طی این مسیر دوساله مشکل بود اما اعتقاد داشتیم با این کار باری از دوش کشور برداریم.

نیک‌نژاد با بیان اینکه امروز شهادت می‌دهم، به‌همت همکارانم معبری باز شده که غیرقابل بازگشت است و کمک کرده به همه کسانی که در این عرصه ورود پیدا کنند، به‌زودی کارخانه های دیگر کاغذسازی به مدار تولید می‌رسند و مرارت و زحمت همکاران با کمک دولت ادامه‌دار خواهد بود.

وی افزود: اکنون ۳۰ هزار تن دیگر ظرفیت داریم که بلااستفاده است؛ سه ماه تابستان قطع برق داشتیم و از ۲۰ هزار تن تولید کاغذ در این سه ماه عقب افتادیم، تا از خروج ۱۰۰ میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات کاغذ جلوگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران ادامه داد: اگر مشکلات در بخش انرژی و به‌روزرسانی تجهیزات حل شود قول می‌دهم میزان تولید به ۸۵ هزار تن خواهد رسید و در این صورت تا یک‌دوم نیاز کشور را به تنهایی تامین می‌کنیم.

نیک‌نژاد گفت: در حوزه تولید برای مدیران عرصه آن‌طور که فکر می‌کنید باز نیست و با مشکلاتی مثل تامین مواد اولیه، آب و برق و گاز و.. داریم اما به‌عنوان سرباز خط اول جبهه اقتصادی کشور به دولت سیزدهم و حضرت آقا قول می‌دهیم بخشی از نیاز کشور را در این واحد صنعتی احیا کنیم.

جشن خودکفایی تولید کاغذ کتاب‌های درسی/چشم‌انداز وزیر فرهنگ برای صادرات کاغذ ایرانی

به گزارش ایبنا؛ خودکفایی و تولید کاغذ همواره یکی از دغدغه‌های فرهنگی دولت سیزدهم بوده است و گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته شد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

شورای مشورتی مردمی نمایشگاه کتاب تهران تشکیل شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *