خانه / اخبار و رویدادها / جشنواره مطبوعات احیا می‌شود

جشنواره مطبوعات احیا می‌شود

جشنواره مطبوعات احیا می‌شود

فرشاد مهدی‌پور در همایش تجلیل از خبرنگاران استان لرستان که در تالار شهید آوینی خرم آباد برگزار شد، با اعلام اینکه جشنواره‌های مطبوعاتی و رسانه‌ایِ ملی، منطقه‌ای و استانی احیا می‌شود، افزود: برگزاری این جشنواره‌ها در سال‌های قبل متوقف شده بود که دوباره از سر گرفته می شود.

وی گفت: پرداخت آگهی دولتی به رسانه های غیرمکتوب یک مطالبه قدیمی بوده است که مصوبه آن صادر شد همچنین پرداخت مالیات رسانه ها در قانون بودجه امسال توسط دولت ملغی شد.

معاون مطبوعاتی با اشاره به اینکه شاخص های ملی مثبت در حوزه مطبوعات لرستان دو برابر است بیان کرد: چنانچه نشریه ای زمان و نظم در انتشار را رعایت نکند در اصل شاخصه ها دچار مشکل است.

مهدی پور همچنین افزود: سالیانه بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان توسط معاونت مطبوعاتی به صورت مستقیم از کل رسانه های کشور حمایت می شود که این رقم بدون احتساب سایر کمک ها است و در لرستان نیز طی ۲ ماهه ابتدای امسال حدود ۵۰۰ میلیون تومان یارانه به رسانه ها پرداخت شده است.

وی در خصوص مشکلات تامین اجتماعی و مسایل حقوقی رسانه ها نیز تصریح کرد: بعضی از این موارد ممکن است در لرستان رخ دهد و مشکل عام نباشد که مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری کند و با توجه به اهمیت موضوع باید مسایل خاص با مستندات به معاون مطبوعاتی وزارتخانه ارجاع داده شود.

وی با تاکید بر اینکه اجاره دادن رسانه جرم و باج گیری نیز تخلف است اظهار داشت: چنانچه موارد مستدلی در این خصوص مشاهده شد برای ارسال شود تا با متخلفان برخورد شود.

سامانه جامع رسانه مبنای اعطای امتیاز به خبرنگاران

معاون مطبوعاتی همچنین گفت: رتبه بندی خبرنگاران بسیار اساسی و لازم است که علاوه بر انجام این مهم، اعطای اینترنت و انواع امتیازات از جمله وام صمت و تسهیلات قرض الحسنه به رسانه ها منوط به نام نویسی در سامانه جامع رسانه است.

مهدی پور با بیان اینکه اینترنت خبرنگاران نیز بعد از حدود پنج سال شفاف شد، افزود: اینترنت برخی از افراد واجد شرایط طی چند روز آینده برقرار می شود و مابقی نیز در دست بررسی است که در مجموع همه خبرنگارانی که عضویت خود را در سامانه جامع رسانه ثبت می کنند اینترنت رایگان دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: برای حمایت شفاف و سازمانمند رسانه ها و خبرنگاران، نیازمند داشتن یک فهرست اساسی و دقیق هستیم بنابراین نام نویسی فعالان این حرفه در سامانه جامع ضروری است.

وی همچنین تاکید کرد: برای امنیت شغلی خبرنگاران باید از کارگاه ها حمایت و نیروهای خبری را بیمه کرد که این مهم مطالبه ما از مدیران مسوول است چراکه چنانچه خواستار حمایت هستند باید نیرو ها را بیمه کنند.

کاغذ ارزان به زودی در اختیار رسانه ها قرار می گیرد

مهدی پور همچنین گفت: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۹۷ به مدت ۲ سال به دلیل بحران ارزی وارد چرخه توزیع کاغذ شد اما سال ۹۹ و ۱۴۰۰ ارزی برای این کار تخصیص داده نشد که با پیگیری رییس جمهور و اخذ مجوزهای گوناگون، مصوبه متوقف شده دولت قبل به جریان افتاد و چرخه کاغذ ارزان قیمت دوباره به حرکت درآمد که امید می رود با این اقدام کاغذ ارزان به زودی در اختیار رسانه ها قرار گیرد.

وی افزود: رسانه ها اردیبهشت امسال خوداظهاری کردند و تیراژ آنها بررسی شد تا کاغذ متناسب با میزان چاپ در اختیار آنها قرار گیرد.

معاون مطبوعاتی همچنین اضافه کرد: بسته حمایتی متشکل از بیش از ۱۰ موضوع مصوب شده است که ماه‌های آینده به مرور پیگیری می شود و امیدواریم مسایل زیرساختی، خدماتی، حمایتی و پشتیبانی آن موجب حمایت مضاعف از رسانه ها شود.

وی با بیان اینکه لرستان به لحاظ تنوع اقلیمی، موقعیت متمایزی دارد تصریح کرد: استان در ۴۰۰ سال گذشته از عصر صفویه تا امروز پیکره و پیوند دهنده ایران جدید بوده و نقش بزرگی در تحولات داشته است چراکه به دنبال مطالبه گری و ایجاد وحدت بوده است.

مهدی پور با تاکید بر ضرورت توسعه کیفی رسانه ادامه داد: لرستان ۲۴۰ رسانه مجوزدار دارد که تعداد قابل توجهی از آنها مجله و پایگاه های خبری هستند و نسبت به میزان جمعیت و تحصیل کردگان این استان حایز اهمیت است.

منبع خبر: سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

نیشانه‌ناسیی کۆمه‌ڵایه‌تی و ڕه‌نگدانه‌وه‌ی له‌ چیرۆکه‌کانی “سنوور” و “نوشتوو”دا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *