خانه / دسته‌بندی نشده / پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران

به نام خداوند مهره دانایی

کتاب پدیده شگفت‌انگیز و اعجازگر همه دوران‌ها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است. به گواهی تاریخ تمدن‌هایی که در آنها رابطه بین کتاب و انسانها گسسته شد، به بوته فراموشی سپرده شدند و جوامعی که کتاب به عنوان نقشه راه در آن ارج نهاده شد، رشد و تعالی یافتند.

در جهان امروز نیز بر این باوریم که کتاب، محور نوآوری‌ها شروع سده جدید بوده و محتوای مورد نیاز همه آنها با ذهن خلاق نویسندگان پدید آمده است. به بیان دیگر کتاب هم محتوا را تامین می‌کند و هم چرخه‌های اقتصادی صنایع فرهنگی را به گردش در می‌آورد.

نقش کتاب در ارتباطات میان نسلی و میان فرهنگی نیز بسیار برجسته است؛ به گونه‌ای که در گستره سرزمینی ایران و جهان ایرانی، هرآنچه به مفاهیم دینی، هویتی و فرهنگی توجه شده، جملگی به مدد کتاب از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و زمانی که به نام پدیدآوران این محتوای غنی ملی نظر می‌افکنیم، در می‌یابیم که از اقوام گوناگون و جای جای این خاک پهناور در انتقال و تعالی این مهم، کوشش‌های کم‌نظیری انجام شده است.

اکنون که به برکت خون شهیدان این سرزمین و انفاس قدسی امام راحل و هدایت‌های مقام معظم رهبری«مدظله‌العالی» گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم تر و با عزمی راسخ تر برمی‌داریم، نیک می‌دانیم که برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی، بی حضور کتاب پیشرفتی حاصل نخواهد شد و برای ایجاد آینده‌ای روشن برای نسل‌های بعدی، کتاب‌های خوب، آگاهی و توانایی جوانان آینده‌ساز این ملک را افزایش داده و جامعه را به کمال و سعادت خواهند رساند.

به رغم همه مشکلاتی که کشور عزیزمان در سه سال اخیر با آنها مواجه شده، از تحریم های ناجوانمردانه آمریکا تا بیماری فراگیر کرونا و اثرات سوء آن بر اقتصاد کشور که فرهنگ و کتاب و پدیدآوران ارجمند آن نیز از این آسیب برکنار نبوده اند، هرچند آهسته تر اما مستحکم‌تر به راه خود ادامه می‌دهیم. چرا که روح فرهنگ پرور ایرانی هیچگاه در بحران متوقف نشده، و همچنان فرهنگ و کتاب پویا، زنده و پایدار است.

در بیست و هشتمین سال از برگزاری هفته کتاب، تمامی تلاش‌های خالصانه‌ای را که از سوی نهادها، انجمن‌ها و صنوف و نیز پدیدآوران کتاب در این سالها شکل‌گرفته ارج می‌نهیم و خود را وام‌دار کتاب، این انیس و دوست بی‌صدا، اما پر محتوا می‌دانیم. پس برای تکریم قلم و اندیشه گردهم می‌آئیم، هم‌اندیشی می‌کنیم و نسبت به رفع مشکلات، با تلاش مضاعف به یاری فرهنگ و اندیشه می‌شتابیم.

سید عباس صالحی

۱۳۹۹/۸/۱۷

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

نگاهی به رمان “زارا” نوشتە محمد قاضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *