خانه / اخبار و رویدادها / سنندج مهیای برگزاری کنگره مشاهیر کُرد است

سنندج مهیای برگزاری کنگره مشاهیر کُرد است

عدنان برزنجی مسئول دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد

به گزارش پایگاه خبری خانه کتاب کردی، مسئول دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد، روند برگزاری این کنگره را قابل قبول عنوان کرد و گفت: تدابیر لازم برای هر چه بهتر برگزار شده این رویداد فرهنگی اندیشیده شده است و سنندج مهیای کنگره‌ای در حد مشاهیر کرد است.

 عدنان برزنجی، در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: کنگره مشاهیر کُرد، با هدف معرفی، شناخت بزرگان و مفاخر عرصه فرهنگ و هنر کُرد و تقدیر از سال‌ها خدمت و تلاش نام آوران کرد سراسر دنیا طراحی شد.

وی با بیان اینکه سنندج شهر فرهنگی است، عنوان کرد: در همین راستا سنندج بایستی مادر همه شهرها از لحاظ فرهنگی باشد.

مسئول دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد، معرفی ظرفیت‌های فرهنگی سنندج و تکریم و معرفی مفاخر کُرد را رویداد بزرگ فرهنگی دانست و افزود: امیدواریم این دوره از کنگره مشاهیر کُرد به گونه ای برگزار شود که برندی برای دوره‌های آتی آن و الگویی برای دیگر استان‌های کشور باشد.

برزنجی با اشاره به روند برگزاری این کنگره تصریح کرد: تدابیر لازم برای هر چه بهتر برگزار شده این رویداد فرهنگی اندیشیده شده و سنندج مهیای کنگره ای در حد مشاهیر کُرد است.

وی با اشاره به برگزاری کنگره فرزانگان کُرد و وجه تمایز آن با کنگره مشاهیر کُرد، ذکر کرد: در کنگره مشاهیر کُرد از مفاخر کُرد زنده و کُردشناسان در سطح بین المللی تجلیل می‌شود که تاکنون این اتفاق در هیچ جای دنیا روی نداده است و در نوع خود بینظیر است.

این فعال فرهنگی همچنین گفت: تلاش شده است مشاهیر کُرد در همه بخش ها اعم از هنرمندان، ادیبان، شاعران، کارآفرینان، ورزشکاران، علما و تمام کسانی که در بخش های مختلف نام آور بوده‌اند معرفی شوند و در همین راستا نیز کمیته علمی کنگره در شش بخش از اساتید دانشگاهی و متخصصان هر حوزه نکته نظرات خود را اعلام و به جمع بندی نهایی رسیده است.

مسئول دبیرخانه کنگره مشاهیر کُرد اضافه کرد: در راستای هرچه بهتر برگزار کردن این کنگره شش کمیته شامل مالی، امنیت و انتظامات، پشتیبانی، اطلاع رسانی و فضای مجازی، تبلیغات و فضاسازی و تشریفات و امور بین الملل تشکیل شده است.

برزنجی با اشاره به اینکه دانشگاه کردستان مسئولیت کمیته علمی این کنگره را بر عهده دارد، گفت: ذیل این کمیته هم کارگروه‌های هنر، زبان و ادبیات، علوم پایه و مهندسی، کشاورزی و علوم پزشکی و طب سنتی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در برگزاری این کنگره تلاش شده است از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی و اقشار مختلف مردم در حوزه های مختلف بهره گرفته شود، افزود: خوشبختانه فعالان فرهنگی و اصحاب فرهنگ و هنر استان در کنار مسئولان استانی به خوبی و در حد قابل توجه ما را در برگزاری کنگره مشاهیر کُرد یاری رساندند و قدردان این حمایت ها و تلاش ها هستیم و خواهیم بود.

برزنجی در پایان به ویژه برنامه های جنبی کنگره مشاهیر کرد نیز اشاره و یادآور شد: برپایی نمایشگاه آثار خوشنویسی اساتید خوشنویس ایران، برپایی نمایشگاه کتاب، برپایی نمایشگاه صنایع دستی، افتتاح پارک مشاهیر کُرد، برگزاری چندین شب شعر و کنسرت های موسیقی از جمله ویژه برنامه‌های که در طول برگزاری این کنگره در سنندج پیش بینی شده است.

کنگره مشاهیر کُرد در روزهای ۱۱ و ۱۲ تیر ماه جاری با تجلیل از مفاخر و مشاهیر کُرد در سالن آمفی تئاتر دانشگاه کُردستان برگزار می‌شود.

منبع: سایت کنگره مشاهیر کورد

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

نقدی بر رمان «روشن مثل عشق، تاریک مثل مرگ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *