خانه / اخبار و رویدادها / کاهش میانگین قیمت کتاب در آذر ۱۴۰۱/ رکورد زنی کتاب کودک و نوجوان در پاییز

کاهش میانگین قیمت کتاب در آذر ۱۴۰۱/ رکورد زنی کتاب کودک و نوجوان در پاییز

کاهش میانگین قیمت کتاب در آذر ۱۴۰۱/ رکورد زنی کتاب کودک و نوجوان در پاییز

به استناد آمار و ارقام موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در آذر ماه ۱۴۰۱ حدود هفت هزار و ۸۲۰ عنوان کتاب به ویترین کتابفروشی‌ها راه یافته است، کتاب‌های کودک و نوجوان در این آمار با یک هزار و ۳۷۷ عنوان کتاب نسبت به دیگر حوزه‌ها پیشی گرفته است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نگاهی به آمار نشر کتاب در آذر‌ماه ۱۴۰۱ نشان‌دهنده تقویت و رشد چاپ کتاب در برخی بخش‌ها ازجمله کودک و نوجوان و ادبیات در این صنعت است. در آخرین ماه فصل پاییز در سال ۱۴۰۱، ۷ هزار و ۸۲۰ عنوان کتاب منتشر شده که ۵ هزار و ۷۳۲ عنوان کتاب تالیفی و ۲ هزار و ۸۸ عنوان ترجمه شده است.
 
طبق آمار موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سهم کتاب‌های کودک و نوجوان در این ماه یک‌هزار و ۶۶۹ عنوان کتاب در شمارگان ۳ میلیون و ۶۴۲ هزار و ۶۸۰ نسخه است که یک هزار و ۱۰۰ نسخه آن تالیفی و ۵۶۹ عنوان آن تجدید چاپ است. ۷۴۰ عنوان از این کتاب‌ها چاپ نخست هستند، همچنین میانگین قیمت کتاب در این حوزه حدود ۴۰۲ هزار و ۸۸۹ ریال است.
 
بسیاری از کارشناسان حوزه نشر، به‌ویژه فعالان بخش کودک و نوجوان بر این باورند که به‌دنبال حضوری شدن مدارس از ابتدای فصل پاییز، استقبال دانش‌آموزان و خانواده‌ها از کتاب‌های حوزه کودک رشد زیادی داشته است و این مساله به رونق فعالیت ناشران کودک و نوجوان کمک کرده است.
 
ادبیات بعد از کتاب‌های کودک و نوجوان، با یک هزار و ۳۷۷ عنوان کتاب در رتبه دوم موضوعات قرار دارد که ۹۶۳ عنوان آن تالیفی و ۴۱۴ عنوان آن ترجمه شده است، ۹۳۸ عنوان از این کتاب‌ها، چاپ نخست و ۴۳۹ عنوان ترجمه هستند، همچنین میانگین قیمت کتاب در این موضوع ۸۶۶ هزار و ۲۸۴ ریال است.
 
رتبه سوم فراوانی کتاب به موضوع علوم اجتماعی با ۹۶۹ عنوان در شمارگان ۷۹۶ هزار و ۱۰۰ نسخه اختصاص دارد، ۷۶۳ عنوان از این کتاب‌ها تالیفی و ۲۰۶ عنوان اثر ترجمه شده هستند.
 
تاثیر توزیع کاغذ و ثبات قیمت مواد اولیه در بهای کتاب
یکی از نکات قابل توجه آمار نشر کتاب در آخرین ماه پاییز ۱۴۰۱، کاهش میانگین قیمت کتاب در آذر‌ماه امسال حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که نسبت به دو ماه دیگر فصل پاییز پایین‌ترین میزان را دارد؛ این درحالی است که میانگین قیمت کتاب در مهر‌ماه، ۹۳ هزار تومان و در آبان‌ماه ۱۰۵ هزار تومان بوده است. این کاهش قیمت دلایل مختلفی دارد که توزیع کاغذ دولتی و ثبات بها کاغذ و مواد اولیه حوزه چاپ و نشر برخی از آن‌ها به شمار می‌آیند.
 
اگرچه نوسانات نرخ ارز طی دو هفته اخیر تعادل قیمت را بر هم زده است، اما به‌نظر می‌رسد با توجه به اینکه طی ماه‌های اخیر قیمت کاغذ و مقوا و سایر ملزومات حوزه چاپ و نشر با کمترین تغییر همراه بوده، این موضوع تاثیر مستقیم بر قیمت کتاب گذاشته است.
 
به‌نظر می‌رسد توزیع کاغذ دولتی و داخلی نیز بر این موضوع اثرگذار بوده است. نگاهی به آمار منتشر شده فهرست تخصیص کاغذ به ناشران از مرداد تا مهر‌ماه ۱۴۰۱ نیز بیانگر توزیع وسیع و گسترده کاغذ به همه ناشران دولتی و خصوصی است. از آنجایی که خودکفایی در حوزه کاغذ برای دولت سیزدهم یک مساله راهبردی است و این دولت به دنبال راهکارهایی برای افزایش توان تولید کاغذ تحریر در کشور با هدف پاسخ به نیاز ناشران است.
 
قیمت کتاب در کشور اغلب تابع بهای کاغذ به‌عنوان کالای استراتژیک در صنعت نشر است و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با آگاهی از این گزینه تاثیرگذار، با ایجاد ظرفیت‌های مختلف در کشور تلاش می‌کند، کاغذ باکیفیت را با قیمت مناسب در اختیار اهالی نشر قرار دهد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

بەشداربووانی بیست و شەشەمین فێستیڤاڵی نێودەوڵەتی گەلاوێژ ڕاگەیەندرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *