خانه / اخبار و رویدادها / نشست نقد و بررسی رمان «آخرین انار دنیا» در تکاب برگزار شد.

نشست نقد و بررسی رمان «آخرین انار دنیا» در تکاب برگزار شد.

جلسە نقد و بررسی آخرین انار دنیا نوشته بختیار علی نویسنده کورد با حضور جمعی از منتقدین ادبی و معلمان کورد در سالن اجتماعات معلم در تکاب برگزار شد.

پژوهشسرای دانش‌آموزی آموزش و پرورش شهرستان تکاب،با حضور جمعی از منتقدین ادبی و معلمان کورد این شهرستان جلسه نقد و بررسی رمان آخرین انار دنیا را برگزار کرد.

جلسه با اجرای محمد زوار و قرائت بخش‌هایی از رمان به زبان‌های کوردی و فارسی آغاز شد. محمد زوار شاعرانگی زبان روایی رمان را مورد تأکید قرار داد و سرکارخانم سرحدی، مفهوم عشق در جهان محمد دل‌شیشه را بررسی نمود.

در پنل نخست، دکتر رضا مدنی به بررسی رنگ، اسطوره و عرفان شرقی و نمادشناسی آیینی و خاورمیانه‌ای در رمان آخرین انار دنیا پرداخت و سرکار خانم سوسن نقدی، راجع به شخصیت پردازی، فضاسازی و چگونگی تبدیل مصائب یک ملت به ژانر رمان، مطالبی را مطرح کرد.

در پنل دوم سرکار خانم کژال صالحی در مطالبی با عنوان «آخرین انار دنیا و آرمانشهر موهوم»، به تحلیل محتوای رمان پرداخت و از منظر نشانه‌شناسی هویت و ابعاد معرفتی رمان را تشریح کرد. سرکارخانم فرجی در مورد سبک روایی و رنج بشری مطلب خود را ارائه داد.

دکتر یحیی زرین‌نرگس، رمان را از منظر رنج کامویی و کارکرد شاعرانگی فلسفه نیچه بررسی و از منظر فلسفی به دسته بندی شخصیتهای رمان پرداخته و با نگاهی به روانکاوی فروید, به خوانشی از رموز پنهان در تکرار سه گانەهای موجود در آخرین انار دنیا پرداخت.

دکتر کیومرث ارجمند به تحلیل روانشناختی رمان پرداخت و سپس دکتر محمد رحیمیان، زیبایی‌شناسی رنج، وجوه انتقادی و ابعاد معرفت شناختی در رئالیسم جادویی آخرین انار دنیا را تحلیل نمود.

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

هند میهمان ویژه سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *