خانه / اخبار و رویدادها / شهریار عامل پیوند اقوام ایرانی است

شهریار عامل پیوند اقوام ایرانی است

شهریار عامل پیوند اقوام ایرانی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استاد شهریار در فرهنگ و هنر معاصر نشان دهنده پیوند تاریخی میان قومیت ها‌ی مختلف در ایران است.

به گزارش خانه کتاب کردی و به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مهدی اسماعیلی در پیامی به ششمین همایش بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی و نکوداشت مقام استاد شهریار افزود: با وجود تفاوت‌ها از نظر آداب و رسوم و فرهنگ‌های متفاوت در گوشه و کنار کشور هویت بزرگتری به نام ایران، ما را به هم پیوند می‌دهد و رنگین کمانی از شاعران و شعر‌ها در این سرزمین وجود دارد.

وی گفت: شعر‌های شهریار به دو زبان فارسی و ترکی نشانه‌ای از فرهنگ و هنر ماست و باید بگوییم شعر بلند «حیدربابا» به زبان ترکی منظومه‌ای بی بدیل در تاریخ کشور ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: شعر‌های شهریار در مدح بزرگان دین به ویژه درباره امیرالمومنین و شعر «علی‌ای همای رحمت» بر تارک سرزمین ما می‌درخشد.

آقای اسماعیلی گفت: شعر‌های فارسی و ترکی شهریار به گونه‌ای است که حس ویژه‌ای در مخاطبان برمی انگیزد و احساس و عاطفه لازم را در میان مردم ایجاد می‌کند.

وی افزود: انتخاب روز شعر و ادب فارسی همزمان با روز درگذشت استاد شهریار با توجه به ویژگی‌های شعرش انتخاب هوشمندانه‌ای بوده است.

آقای اسماعیلی گفت: بزرگداشت شهریار در حقیقت بزرگداشت فرهنگ و عظمت تاریخی ایران است از آن رو که شهریار از مظاهر فرهنگ و شکوه تاریخ ماست.

ششمین همایش بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی و نکوداشت مقام استاد شهریار امروز با حضور با حضور مسئولان و ادیبان در برج میلاد تهران برگزار شد.

در این همایش شاعران به شعر خوانی پرداختند و محققان مقالات علمی خود را ارایه کردند.

 منبع: خبرگزاری صدا و سیما

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

مجموعه شعر کردی «ژن هه‌لات» در ایلام منتشر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *