خانه / اخبار و رویدادها / بهره‌برداری از ۵۹۱ طرح همزمان با هفته دولت در کردستان

بهره‌برداری از ۵۹۱ طرح همزمان با هفته دولت در کردستان

بهره‌برداری از ۵۹۱ طرح همزمان با هفته دولت در کردستان

استاندار کردستان گفت: همزمان با هفته دولت ۵۹۱ طرح همرانی، خدماتی و آموزشی با سه‌هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبار بهره‌برداری و کلنگ زنی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری «خانه کتاب کُردی»، اسماعیل زارعی کوشا در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت ، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر از این شهدای گرانقدر به‌عنوان الگوی خدمت و اخلاق در ایران نام برد و گفت: هر مدیری که در نظام اسلامی مسئولیت می‌پذیرد باید این شهدا را سرمشق و معیار خدمتگزاری قرار دهد.

وی افزود: از مجموع طرح‌های هفته دولت، ۴۸۰ طرح با ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی بهره‌برداری و ۱۱۱ پروژه نیز در بخشهای دیگر کلنگ‌زنی می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به دستاوردهای کم‌نظیر سفر تیرماه رئیس جمهور و هیات دولت به کردستان، این سفر را نقطه جهش در حوزه‌های مختلف عمرانی و زیرساختی دانست و گفت: در این سفر ۱۸۹ مصوبه با ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای استان تصویب شد که در قیاس با استان‌های همتراز بی‌نظیر است.

استاندار کردستان ادامه داد: مصوبات این سفر در حوزه حمل و نقل، عمران شهری و روستایی، آموزش و پرورش، کشاورزی و بهداشت است که در مرحله اول بیش از پنج‌هزار میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی این مصوبات توافق شده است.

پایتخت کتاب، تجلی میراث علمی و فرهنگی کردستان است

وی در ادامه سخنان خود «انتخاب سنندج به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران را تجلی بخشی از میراث و گنجینه فکری، فرهنگی و علمی این دیار خواند و اشاره کرد: عناوینی مانند پایتختی کتاب، شهر خلاق موسیقی، پایتخت نوروز و … نوعی اکتشاف از این گنجینه غنی هستند. البته فرصت برای بازنمایی این میراث و گنجینه غنی بسیار کم پیش می ‌آید از این رو باید با هوشیاری و فراست این فرصت ها را دریابیم. فرصت پایتختی کتاب نیز از مهمترین این فرصت‌هاست که باید خیلی خوب از آن بهره برداری کنیم و اصالت و قدمت و غنای فرهنگی کردستان را از این منظر به سراسر ایران معرفی کنیم و برای تمامی هموطنان کردستان مساوی با اصالت، فرهنگ و کتاب باشد. حتی معتقدم شاخصهای اقتصادی استان را با اتکا به فرهنگ و تمرکز بر فرهنگ می توان رشد داد، امکان رشد اقتصاد بدون فرهنگ میسر نیست و به تعبیری همه چیز در گرو ارتقای فرهنگ عمومی است. زارعی کوشا در ادامه با تاکید بر ضرورت تلاش برای اجرا و تحقق بخشی به برنامه های هفتمین پایتخت کتاب، افزودند: ما باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم که این عنوان پر افتخار را حفظ کنیم و حتی ارتقا دهیم. استاندار کردستان افزود: حتما نشست ویژه‌ای را برای تمرکز بر فعالیت‌های حوزه پایتختی کتاب در دستور کار قرار خواهیم داد تا زمینه تلاش مضاعف و هماهنگی هرچه بیشتر نهادهای دولتی و مردمی دخیل در این امر را فراهم کنیم.»

زارعی‌کوشا، یکی از اولویت‌های دیگر استان را تکمیل سدها و اراضی پایاب سد برشمرد که تاثیر مستقیمی در زندگی و اقتصاد مردم دارد و گفت: سدهای چراغ ویس، سیازاخ، عباس آباد، ژاوه، گاران ، آبرسانی به سنندج و تصفیه‌خانه این شهر به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیلز دارد که در این سفر مصوب شده است.

وی اضافه کرد: برای توسعه باغات، مجتمع های گلخانه‌ای، آبخیزداری و آبخوانداری نیز برای تامین بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توافق شده است. تکمیل اوژانس بیمارستان بانه، بلوک زایمان کامیاران، سازمان انتقال خون، غربالگری سرطان سقز بیمارستان قروه و بیمارستان شهید قاضی سنندج از مصوبات بهداشتی این سفر بود که استاندار کردستان به آن اشاره کرد و گفت: علاوه بر حوزه بهداشت و درمان، ۸۵۰ میلیارد نیز به بخش آموزش و پرورش و تکمیل طرحهای نیمه تمام خیرساز اختصاص یافته است.

زارعی کوشا اختصاص تسهیلات هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای ۲۷۸ طرح تولیدی، سرمایه‌گذاری هلدینگ ها و مجموع‌های وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در ۱۰ شهرستان و تسهیلات ارزی ۵۵۰ میلیون یورویی برای پتروشیمی بعثت کردستان و حدود ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج را تنها بخشی از دستاوردهای سفر پرخیر و برکت سفر رئیس جمهور محترم به کردستان اعلام کرد.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به شعارها و سیاست‌های دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: فسادستیزی مهمترین شعار دولت است که بنا بر تاکید رییس‌جمهور، ریشه‌ها و زمینه‌های شکل گیری فساد باید خشکانده شود که در استان نیز تمام همت ما بر از بین بردن بسترهای فساد متمرکز است.

زارعی‌کوشا در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره انتصابات در استان گفت: مدعی بدون نقص بودن انتصابات نیستیم ولی تا حد امکان تلاش شده تا بنا بر مقدورات استان کمترین اشتباه را داشته باشیم.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی، شورای تامین و شورای هماهنگی دستگاه های نظارتی همکاری خوبی با دستگاه اجرایی دارند و این امر به سالم سازی اداری کمک می کند.

به گفته وی، آب شرب سنندج هم از چالش‌های جدی و مطالبه مردمی بود که پروژه انتقال آن به کندی پیش می رفت اما با سفر وزیر نیرو به استان سرعت گرفت که از ۳۶ درصد پیشرفت در اسفند پارسال اکنون به بیش از ۸۰ درصد رسیده است.

استاندار کردستان یادآور شد: بر سر وعده اتمام پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج هستیم و تلاش می‌کنیم تا اوایل مهر بهره‌برداری شود.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

نیشانه‌ناسیی کۆمه‌ڵایه‌تی و ڕه‌نگدانه‌وه‌ی له‌ چیرۆکه‌کانی “سنوور” و “نوشتوو”دا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *