خانه / دسته‌بندی نشده / باغ ملک؛ توقفگاه مطالعه رایگان ۵۴ هزار عنوان کتاب

باغ ملک؛ توقفگاه مطالعه رایگان ۵۴ هزار عنوان کتاب

باغ ملک؛ توقفگاه مطالعه رایگان ۵۴ هزار عنوان کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اهداء کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی، دغدغه بسیاری از اهالی فرهنگ و کتاب است؛ اما چند نفر حاضرند، وقت و مال خود را صرف ترویج فرهنگ مطالعه کنند؟ البته منظورم از اهداء کتاب، فقط کتاب‌هایی نیست که به کار ما نیاید و آن را به دیگران بسپاریم، داستان، داستانِ وقف از محل ارتزاقمان است؛ چند نفر حاضریم منبع درآمد خود را تعطیل و آن را صرف اهدای کتاب کنیم؟
 
محمد‌رحیم شربت ملکی، کتابفروش ۷۱ ساله، سال‌هاست ساکن منطقه ولنجک است؛ کتابفروشی‌اش هم آنجاست. برای رساندن  دعای خیر، فاتحه و ثواب اخروی به نیت پدر و مادر مرحومش، کتابفروشی خود را به پایگاه امانت رایگان کتاب تبدیل کرده است. او دانش‌آموخته مقطع ارشد کتابداری و اطلاع‌رسانی است  و در یک کتابفروشی ۵۶ متر مربعی ۵۴ هزار عنوان کتاب جدید درباره ایران و جهان را به اهالی کتاب و دوستداران کتابخوانی تقدیم می‌کند.

اهدای قرآن و نهج‌البلاغه طاهره صفار‌زاده
ملکی از سال‌هایی می‌گوید که  چندین هزار قرآن و نهج‌البلاغه با ترجمه مرحوم طاهره صفارزاده، شاعر، پژوهشگر و مترجم قرآن اهدا می‌کرده است. ۱۶ سال قبل از این که کتابفروشی‌اش را تاسیس کند از نشر پارس کتاب تهران و انتشارات اسوه قم به‌صورت عمده  کتاب قران و نهج‌البلاغه با ترجمه طاهره صفارزاده خریداری و آن‌ها را به دانشجویان، استادان و عروس و دامادهایی که تازه ازدواج می‌کردند، اهداء و به آن‌ها سفارش می‌کرد، برای آموزش قرآن به زبان انگلیسی از ترجمه مرحوم طاهره صفار‌زاده استفاده کنند.

 
 روزی مرحوم طاهره صفار‌زاده مرا دعوت کرد و از من درباره اهدای قرآن‌هایش پرسید؛ گفتم به دلم برات شده و لطف خداست و دلیل دیگری ندارد. مرحوم صفار‌زاده، نخستین کسی بود که ترجمه‌ دوزبانه قرآن را به زبان انگلیسی و فارسی انجام داد.
 
ملکی، سال ۹۱ کتابفروشی‌اش را در مجتمع تجاری ولنجک  افتتاح کرد. دغدغه‌اش در طول این سال‌ها دسترسی و امکان خرید کتاب از سوی مردم بوده است. کتاب‌فروشی محمد‌رحیم شربت ملکی، ۵۶ متر مربع است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

کۆڕی پەردەلادان لەسەر کتێبی «روضة الصفا» لەشاری جوانڕۆ بەڕێوە چوو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *