خانه / اخبار و رویدادها / دستگاه‌های دولتی زمین‌های مازاد خود را به توسعه فضاهای فرهنگی اختصاص دهند

دستگاه‌های دولتی زمین‌های مازاد خود را به توسعه فضاهای فرهنگی اختصاص دهند

دستگاه‌های دولتی زمین‌های مازاد خود را به توسعه فضاهای فرهنگی اختصاص دهند

عبدالله رشیدی‌پور، از مسئولان دستگاه‌های دولتی خواست، زمین‌های مازاد خود را در اختیار نهادهای فرهنگی از جمله کتابخانه‌های عمومی قرار دهند و در این زمینه تنگ‌نظری نداشته باشند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی کردستان با حضور عبدالله رشیدی‌پور، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استاندار کردستان، سید‌انور رشیدی شهردار سنندج و محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان برگزار شد. 

رشیدی‌پور با تاکید بر استفاده بهینه و فرهنگی از این زمین‌های مازاد اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌های مختلف زمین‌های مازادی دارند که می‌تواند در زمینه توسعه فضاهای فرهنگی قرار گیرد. باید تلاش کنیم این زمین‌ها را ساماندهی و به مکان‌هایی فرهنگی ازجمله کتابخانه‌های عمومی تبدیل کرد. کتابخانه‌ها به پاتوقی فرهنگی برای آحاد جامعه تبدیل شده، بنابراین می‌طلبد همه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این زمینه ورود کرده و برای ایجاد کتابخانه در مناطق مختلف شهری و روستایی تلاش کنند که همین استفاده از زمین‌های مازاد، قدم بلندی برای توسعه کتابخوانی است.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استاندار کردستان ادامه داد: در حال حاضر سرانه مطالعه در کشور  پایین است. منجر به همراهی عده‌ای افراد ناآگاه با گروه‌های معاند و ضد انقلاب شده است دشمن نیز از این مساله سوءاستفاده می‌کند و فضای فرهنگی را مورد هدف قرار داده، بنابراین وظیفه فرهنگی مسئولان بسیار سنگین است.

وی با تاکید بر تلاش برای افزایش سرانه مطالعه در جامعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین آحاد جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوانان گفت: مدیران و معلمان می‌توانند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشند و دانش‌آموزان را به روش‌های مختلف و با معرفی کتاب و طرح مساله به خواندن ترغیب کنند.

ایجاد پایگاه فرهنگی اجتماعی در روستاها
محمد مخدومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز در این جلسه اظهار داشت: در حوزه فعالیت‌های فرهنگی بنا داریم در روستاها پایگاه فرهنگی، اجتماعی ایجاد کنیم، ضمن اینکه در حال حاضر در بسیاری از روستاها کتابحانه ها تنها پایگاه فرهنگی آن منطقه به شمار می‌ روند لذا از فرمانداران، بخشداران و دهیاران درخواست داریم مکان‌های بلااستفاده خود را در اختیار ما قرار دهند.

وی بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه احداث، بهسازی و نوسازی کتابخانه‌ها در سطح استان انجام شده است، گفت: افتتاح کتابخانه مرکزی امام خامنه‌ای، تعمیر و بهسازی کتابخانه فردوسی، به روز رسانی کتابخانه مطهری، افتتاح کتابخانه روستایی در روستاهای تنگی‌سر، دزلی و میره ده از جمله این اقدامات است.

وی ایجاد کتابخانه در ناحیه منفصل شهری نایسر را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حوزه کتاب و کتابخوانی اعلام کرد و افزود: این کتابخانه یکی از مدرن‌ترین و مجهزترین مکان‌های کتابخانه‌ای در استان است که در این ناحیه ایجاد شده و از پیشرفت خوبی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود تا اسفند جاری به بهره برداری برسد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان ادامه داد: در حوزه کتاب و کتابخوانی، این دیدگاه نادرست وجود دارد که مردم ایران با مقوله خواندن و فرهنگ بیگانه هستند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این مساله مورد قبول نیست و ایران از لحاظ تعداد کتابخانه و نشر کتاب دارای رتبه اول در میان کشورهای اسلامی است.

وی یادآور شد: در حال حاضر در کتابخانه‌های عمومی مرکزی ۴۰ نوع خدمت ارائه می‌شود که با استانداردهای جهانی مطابقت دارد، ضمن اینکه آمارها و ارقام درباره کتاب و کتابخواتی در حوزه‌هایی مثل ناشنوایان و نابینایان اتفاقات خوبی در حوزه کتاب به شمار می‌رود.

پرداخت سه میلیارد تومان به کتابخانه‌ها از سوی شهرداری سنندج
سید‌انور رشیدی شهردار سنندج نیز در این جلسه با اشاره به پرداخت نیم‌درصد درآمدهای شهرداری‌های به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی گفت: شهرداری سنندج به وظیفه قانونی خود عمل کرده و از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به حساب کتابخانه‌ها واریز کرده است.

سید انور رشیدی با اشاره به انتخاب سنندج به عنوان پایتخت کتاب ایران اظهار داشت: اعطای این برند به هر شهری دلیل ماندگاری تا همیشه نیست بلکه هدف غایی آن تعمیق بخشی به کتاب و کتابخوانی در آن شهر است.

وی تاکید کرد: همه ما بویژه متولیان فرهنگی وطیفه داریم تا به آن هدف غایی برسیم و در این زمینه شهرداری سنندج آمادگی دارد همه پارک‌ها، بوستان‌ها و فضاهای شهری را در اختیار ادارات فرهنگی برای این موضوع مهم قرار دهد.

در ادامه این جلسه اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی نظرات و برنامه‌های خود را برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در استان ارائه دادند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

هەموو چیرۆکەکانی کارلۆس ڕویز زافۆن بە کوردی بڵاو بووەوە

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *