خانه / اخبار و رویدادها / آغاز فعالیت کارگروه‌های هفتگانه تشکل‌های نشر

آغاز فعالیت کارگروه‌های هفتگانه تشکل‌های نشر

آغاز فعالیت کارگروه‌های هفتگانه تشکل‌های نشر

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز فعالیت کارگروه‌های هفتگانه تشکل‌های نشر خبر داد.
محمدحسین ظریفیان‌، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، با اشاره به رویکرد تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتاب و نشر گفت: موضوعات عمومی این حوزه، همچنین مسائل نوپدید آن موجب شد تا معاونت امور فرهنگی، تشکل‌های تخصصی را طراحی و با دعوت از ناشران توانمند در هر یک از تخصص‌ها، آن‌ها را فعال کند‌.
 
وی افزود: ازجمله مسائل نوپدید حوزه کتاب، «نسبت نشر با فناوری‌های نو» است، توسعه پُرشتاب فناوری به‌ویژه فناوری‌های نوین ارتباطی، فرصت‌‌ها و چالش‌های فراوانی را ایجاد کرده که با مدیریت آن، هم می‌توان فرهنگ کتابخوانی را ترویج و هم به رونق نشر کمک کرد؛ بنابراین تشکل تخصصی با موضوع فناوری‌های نو شروع به فعالیت کرده است.
 
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، توجه به گونه‌های غیرمکتوب کتاب را از اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد و گفت: کتاب الکترونیکی و کتاب صوتی را یک فرصت، برای انس بیشتر جامعه با کتاب می‌دانیم و با مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی که ارزیابی و صدور مجوز گونه‌های الکترونیک کتاب را بر مبنای مصوبه ۶۶۰ آن شورا تعیین کرده، به زودی این فرایند در اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی انجام خواهد شد. تشکیل تشکل نشر دیجیتال به این موضوع هم کمک خواهد کرد.
 
ظریفیان با تاکید بر اهمیت دو مفهوم «بازارسازی» و «اقتصاد نشر» افزود: ماموریت ترویج فرهنگ کتابخوانی و شرایط نامطلوب اقتصاد نشر و ضرورت رونق آن می‌طلبید تا تشکلی این دغدغه‌ها را دنبال کند. تشکل دیگری نیز با عنوان «عرضه و تکثیر غیرقانونی کتاب» شکل گرفته که صیانت حقوق ناشران و شهروندان را دنبال می‌کند.
 
مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی با اشاره به فعالیت‌های بین‌المللی و فعالیت‌های حوزه  ترجمه کتاب گفت: دو تشکل با این دو موضوع شکل گرفت که می‌تواند به همگرایی در این عرصه کمک کند.
 
ظریفیان از تشکیل تشکل ناشران آموزشی خبر داد و گفت: این تشکل، به دنبال ارتقای سطح کتاب‌های آموزشی و کمک آموزشی برای تعالی جامعه است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

فروش ۴۹۷ میلیارد تومانی در ۱۰ روز فعالیت نمایشگاه کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *