خانه / اخبار و رویدادها / پرداخت ۱۴۹ میلیارد تومان تسهیلات به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

پرداخت ۱۴۹ میلیارد تومان تسهیلات به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

پرداخت ۱۴۹ میلیارد تومان تسهیلات به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

مديرعامل صندوق اعتباری هنر از پرداخت ۱۴۹ میلیارد تومان تسهیلات از‌جمله انواع وام‌های بدون بهره و یا کم‌بهره قرض‌الحسنه ضروری، بلاعوض، کار‌آفرینی، طرح شمیم و جوانه به اعضای واجد شرایط طی سال ۱۴۰۱ خبر داد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، سید‌مجید پوراحمدی با تبریک سال نو و همچنین فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، رفع دغدغه‌های معیشتی، رفاهی، مالی و ضروری فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه و در کنار آن، تقویت بنیه مالی کسب و کارهای فرهنگی و هنری را از مهمترین مأموریت‌های صندوق اعتباری هنر برشمرد و افزود: خوشبختانه با برنامه‌ریزی منسجم، رایزنی‌ها و پیگیری‌های انجام گرفته با نهادهای پولی و مالی در سال ۱۴۰۱، حدود ۱۴۹ میلیارد تومان تسهیلات به اعضای واجد شرایط پرداخت شد.

سال ۱۴۰۱ و رشد در همه شاخص‌ها
رئیس هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر با تاکید براینکه در حوزه ارائه تسهیلات به اعضای این صندوق گام‌های رو به جلویی را نسبت به سال‌های قبل برداشته شده است، رشد ۳۵۷ درصدی در حوزه تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری، رشد ۳۳۱ درصدی در ارائه تسهیلات بلاعوض و رشد ۲۲۴ درصدی تسهیلات کارآفرینی را براساس اسناد و آمار موجود، گواه این مدعا دانست.

تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری
پوراحمدی بیان کرد: با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای و هدف‌گذاری صندوق در پاسخگویی ۱۰۰درصد به نیاز متقاضیان، تحقق هدف جز با استفاده از ظرفیت مالی موسسات معتبر پولی و بانکی در سراسر کشور از طریق تعمیم و گسترش روابط، امکان‌پذیر نبود که این مهم با همکاری خوب بانک‌های عامل محقق شد.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۱، ۵ هزار و۲۷۷ نفر از اعضا به‌ منظور اخذ بیش از ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری‌(بدون بهره) به بانک عامل معرفی شدند که نسبت به مدت مشابه در سال‌های قبل از رشد ۳۵۷ درصدی برخوردار بوده است.
تسهیلات بلاعوض
وی ادامه داد: صندوق اعتباری هنر در سال۱۴۰۱، با پرداخت مبلغ ۱۵ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض به ۲هزار و ۳۱۰ نفر از اعضایی که دچار مشکل معیشتی بودند، آنان را تحت پوشش حمایتی خود قرار داد.
به گفته پوراحمدی، این رقم نسبت به مدت مشابه از رشد ۳۳۱ درصدی برخوردار بوده است.

تسهیلات کارآفرینی
مدیرعامل صندوق اعتباری هنرهمچنین گفت: در ادامه حمایت از جامعه هنرمندان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و فعالان قرآن و عترت سراسر کشور، صندوق اعتباری هنر به منظور تقویت کسب و کارهای فرهنگی در سال ۱۴۰۱ با تخصیص بیش از ۴۳ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه، ۳۳۴ پروژه فرهنگی و هنری را تحت پوشش این نوع تسهیلات قرار داد.

تسهیلات طرح شمیم و جوانه
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: با عنایت به تأکیدات رهبرفرزانه انقلاب اسلامی مبنی بر ازدواج، فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به سمت پیری جمعیت، صندوق اعتباری هنر با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ ازدواج و همچنین ترغیب و تشویق جوانان به فرزندآوری برای دومین سال متوالی، موضوع جوان‌سازی جمعیت را در دستور کار خود قرار داد.
پوراحمدی گفت: در سال۱۴۰۱، تمامی اعضای صندوق که دربازه زمانی مهر ۱۴۰۰ تا اسفندماه ۱۴۰۱ صاحب فرزند شدند و یا اقدام به ازدواج کردند نیز تحت عنوان دو طرح شمیم (ازدواج) و جوانه (فرزندآوری) علاوه بر پرداخت مبلغ ۵ میلیون تومان بلاعوض از تسهیلات قرض‌الحسنه برخوردار شدند.

به گفته وی، در سالی که گذشت، به یک‌هزار و ۵۵۱ نفر از اعضای صندوق‌(۱۰۵۷ نفر مشمول طرح جوانه و ۴۹۴ نفر در طرح شمیم) هدیه بلاعوض و قرض‌الحسنه ضروری، بیش از ۷ میلیارد و ۷۵۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و بیش از ۴۶ میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ضروری تخصیص یافت.

پوراحمدی در عین حال تاکید کرد: برغم ادامه‌دار بودن شیوع کرونا و همچنین کم‌رنگی ناخواسته فعالیت‌های هنرمندان با عزم و اراده جمعی در این صندوق سالی که گذشت توانستیم  در حد توان به وعده‌های خود در راستای حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت سراسر کشور جامه عمل پوشانده و در حد بضاعت خویش هر‌آنچه در توان داریم برای این قشر فرهیخته کشورمان در نظرگرفته و گامی هرچند کوچک را در جهت رفع دغدغه‌های رفاهی، مالی و ضروری فعالان و پیشکسوتان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه و در کنار آن، تقویت بنیه مالی کسب و کارهای فرهنگی و هنری برداریم.

به گزارش ایبنا؛ به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی صندوق اعتباری هنر مدیرعامل صندوق اعتباری هنر همچنین، کاهش دغدغه‌های معیشتی، درمانی و تأمین نیازهای بیمه‌ای و ارائه تسهیلات به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را از وظایف ذاتی این صندوق عنوان کرد و گفت: بدون تردید مسئولان صندوق اعتباری هنر از این پس نیز تمام تلاش و عزم جدی خود را برای حمایت و پشتیبانی از جامعه فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآنی سراسر کشور به‌کار می‌بندند تا بهترین‌ها را برای اعضای این صندوق رقم بزنند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

کتابی درباره «شاماران»؛ یک اسطورۀ مادرمحور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *