خانه / اخبار و رویدادها / تلاش جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برای مردمی‌تر شدن

تلاش جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برای مردمی‌تر شدن

تلاش جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برای مردمی‌تر شدن

مدیر اداره مجامع و تشکل‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی موضوع کتاب را با روستاها عجین می‌کنیم، طبیعتا نگاه به وجه مردمی یک رویداد ترویجی نیز باید افزایش پیدا کند‌.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اسماعیل جانعلی‌پور، مدیر اداره مجامع و تشکل‌های فرهنگی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با دبیرخانه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با اشاره به برگزاری اختتامیه این جشنواره از دوره قبل در روستاهای برگزیده اظهار کرد: به نظرم،‌ جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب از هشتمین دوره خود مردمی‌تر شده است،‌ به این معنا که وقتی موضوع کتاب را با روستاها عجین می‌کنیم، طبیعتا نگاه به وجه مردمی یک رویداد ترویجی نیز باید افزایش پیدا کند‌، اگر قرار است ما طرح روستاها و عشایر دوستدار کتاب را برای مردمی‌ترین بخش جامعه برگزار کنیم،‌ کار نباید به شکل ستادی و حاکمیتی پیش برود.
 
وی در توضیح این مطلب ادامه داد:‌ از دوره گذشته یعنی در سال ۱۴۰۱ جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به اداره کل مجامع سپرده شد،‌ در این دوره برای سیاست‌گذاری کلان فرصت چندانی نداشتیم،‌ اما تصمیم بر این شد که اختتامیه جشنواره را درخود روستاها برگزار کنیم،‌ پس از آن کتاب روایت روستا که این برنامه‌ها را روایت کرده است، نیز منتشر شد.
 
 توجه به بخش مغفول مانده در دوره نهم
جانعلی‌پور با اشاره به تأکید بر فعال‌تر شدن عشایر در دوره نهم،‌ ادامه داد: در ادامه این مسئله بخش مغفول دیگری هم داشتیم،‌ بخش آبادی‌ها و عشایر که در دوره‌های اخیر نقش کمرنگی در این موضوع داشتند،‌ ما از مجموعه‌های متولی عشایر درخواست کردیم تا در انتشار اخبار و شیوه‌نامه‌های حضور در میان عشایر به ما کمک کنند تا عشایر نیز نقش فعال‌تری در این جشنواره داشته باشند.

وی افزود: اینگونه وجه مردمی این رویداد تقویت شد و بر ترویج کتاب و کتابخوانی توسط مردم و با حمایت مردم تأکید بیشتری کردیم. در این راستا انتظار داریم با توجه به ظرفیت‌های عشایر،‌ سهم یک درصدی در برگزیدگان جشنواره این دوره از آن عشایر باشد.
 
جانعلی‌پور با اشاره به دستاوردهای این تغییرات در جشنواره گفت: ما به چند دستاورد خوب رسیدیم، با برگزاری اختتامیه در روستاها مردم روستا از کوچک و بزرگ از برگزاری جشنواره و برگزیده شدن روستایشان به عنوان روستای دوستدار کتاب مطلع شدند،‌ اما اتفاق مهمتری که رخ داده این است که ما مسئولان وقتی در معرض حضور مردم وعده و قولی دادیم،‌ تلاش کردیم که این وعده،‌ صادق باشد و عملیاتی شود.

وی افزود: برای نمونه ما وعده کردیم که مبلغ ۴۰ میلیون تومان برای تجهیز روستاها به کتاب‌های تازه هزینه کنیم که بهمن امسال در دهه فجر این اتفاق عملیاتی شد. همچنین نخستین سری از حمایت‌های مالی از ایده‌های کتابخوانی در روستاها آماده پرداخت است و سندهای آن پیش از پایان سال آماده شد و به زودی پرداخت می‌شود.
 
جانعلی‌پور عنوان کرد: دستاورد ما این بود که از یک طرف اطلاع‌رسانی بهتری در روستاها انجام شود و دوما مسئولان هم بیشتر به وعده‌های خود عمل کنند؛ بنابراین ما این موضوع را در دوره پیش رو با جدیت بیشتری دنبال خواهیم کرد.

دبیر جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با اشاره به افزایش بودجه این جشنواره که پیش از این از سوی معاونت فرهنگی مطرح شده بود،‌ گفت:‌ تلاش ما در مجموعه وزارت ارشاد بر این است که به اعتبارات حوزه فرهنگ توجه شود،‌ وزیر محترم فرهنگ نیز پیگیر جدی موضوع هستند،‌ امیدوارم در تخصیص هم کسانی که متولی هستند، عنایت بیشتری داشته باشند و عدد‌ها در جدول نماند.
 
وی دستاورد برگزاری هشت دوره جشنواره عشایر و روستاهای دوستدار کتاب را نزدیک شدن به بحث عدالت فرهنگی دانست و گفت:‌ نمی‌توان با عدد و ارقام نشان داد که ما در حوزه افزایش سرانه مطالعه دستاوردی داشتیم،‌ یا مثلا توانستیم پنج دقیقه مطالعه روستائیان را افزایش دهیم،‌ انجام برنامه به مردمی‌ترین شکل ممکن و نهایتا طرح عدالت فرهنگی که به دنبال آن هستیم،‌ می‌تواند دستاورد برگزاری موفق این رویداد باشد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

لە ژێر ساباتی شیعری پەشێو دا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *