خانه / بولتن مجلات / مراسم جشن امضای آثار استاد کریم زمانی در کتابفروشی فرهنگ سنندج برگزار شد.

مراسم جشن امضای آثار استاد کریم زمانی در کتابفروشی فرهنگ سنندج برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خانهٔ کتاب كُردی_ در روز ۲۲ آبان ۱۳۹۸ استاد کریم زمانی در سخنرانی خود در شهر سنندج در باب “مولانا و آیین عاشقان” سخنانی ایراد کردند که چکیده آن بدینقرار است : عارفان ، رحمت و محبت را سرچشمهء ظهور جهان هستی می دانند. زیرا خداوند ، چیزی را که محبوب و مطلوبش نباشد نمی آفریند و خداوند مجبور به آفرینش نیست . پس عشق ابتدا از سوی خدا به سوی خلق جاری شده و انسان هم منفعل محض نیست ، بلکه منفعل فعال است ، پس انسان هم به خدا عشق می ورزد ‌. و عالی ترین رابطهء بنده با خدا بر محور عشق است .


استاد کریم زمانی افزودند : عشق در درون همه حاضر است ، فقط باید آن را کشف کرد مانند چشمه جوشانی که در زیر توده ای سنگ و خاک پنهان شده است و هرگاه خاکریز خودستایی و ادعای بیگناه بودن و نیز بدخواهی را واپس بزنیم ، چشمهء زلال عشق را پیدا می کنیم .


مولانا پیشاپیشِ جامعهء بشر امروزی می رود زیرا بشر امروز هنوز گرفتار تعصبات فرقه ای ، دینی و مذهبی است ، ولی مولانا ، جان ادیان را یکی می داند ، و اختلاف شان را فقط در ظاهر .
نیز مولانا فرهنگ گفتگو را مورد تأکید قرار داده است ، در حالیکه بشر امروز هنوز ادب گفتگو را نیاموخته و بیشتر در پی محکوم کردن است تا گفتگو .


مولانا شادی و شاد بودن را هم یکی از آموزه های بنیادین خود قرار داده است.
مولانا بر مدارا و همگرایی تصریح کرده است ، او در داستان “فیل در تاریکی” و “موسی و شبان” ، شناخت بشر را از حقیقت نسبی می داند و می دانيم اساس نزاع ها اینست که هر کس شناخت خود را درست و غیر قابل انتقاد می داند .


استاد کریم زمانی افزودند : استقبال گرم و گستردهء مردم فرهنگ دوست سنندج از این نشست ، بسیار چشمگیر و تحسین برانگیز است .

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

کۆمەڵەچیرۆکی «مانگی نیوەڕۆ» بڵاوکرایەوە

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *