خانه / اخبار و رویدادها / ترویج از جانب گروه‌های مردمی موثرتر است

ترویج از جانب گروه‌های مردمی موثرتر است

ترویج از جانب گروه‌های مردمی موثرتر است

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: ترویج نشر هر چه از جانب گروه‌های مردمی و مرجع صورت بگیرد، موثرتر است.

به گزارش ستاد خبری سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، آیین اختتامیه جشنواره ملی نشر دانشگاهی سه‌شنبه (۳۰ آبان ۱۴۰۲) با حضور یاسراحمدوند،‌ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

یاسر احمدوند در این مراسم با بیان اینکه کار ترویج، به معنای الگوسازی کار حاکمیت سیاسی و حوزه قدرت نیست، گفت: ترویج هر چه از جانب گروه‌های مردمی و مرجع صورت بگیرد، موثرتر است. معرفی آثار ناشران دانشگاهی از سوی انجمن ناشران ارزشمند است. دولت موظف به حمایت از این دست فعالیت‌هاست.

وی افزود:‌ مساله رساندن دانش علمی به مخاطب عمومیِ علاقه‌مند، بسیار مهم است. معمولا متخصصان، زبان و نثر معمول برای علاقه‌مندان به آن حوزه را، در کتاب‌هایشان ندارند. فرآوری محتوا برای علاقه‌مندان کار هر کسی نیست. یکی از جنبه‌های کار عمومی تبدیل زبان علم برای عموم علاقه‌مندان در جامعه است. ناشران می‌توانند در این حوزه کمک بسیار کنند.

احمدوند ادامه داد:‌ دانش در کشور ما لزوماً تبدیل به ثروت نمی‌شود و ما باید به سمت تولید ثروت از طریق دانش حرکت کنیم. در جهان غرب توسعه دانش به دلیل ثروت‌آفرینی آن است. دانشی را که منتهی به تولید ثروت نشود، باید بررسی کرد.

وی با توجه به شرایط جهان در موازنه‌های قدرت،‌ گفت: این روزها برای همه روشن‌تر شده که باید قدرت داشت. اگر قدرت نداشته باشید پایمال می‌شوید. قدرت علم است. جامعه‌ای که علم نداشته باشد، قوی نیست. افتخار ما به وجود عالمان و نهادهای علمی است. دانش امید می‌آفریند، در حوزه دستاوردها در بیان دستاوردهای علمی به عموم مردم لکنت داریم و رسانه‌ها و تبلیغات در اطلاع رسانی ضعیف هستند.

کاظم آرمان‌پور دبیر علمی دوره پنجم جشنواره ملی نشر دانشگاهی، گفت: تقاضای من از اعضای شریف انجمن این است، حداقل کسانی که اعتقاد به کارهای گروهی و نیز خدمت به هم نوع دارند، یاری رسان باشند تا بتوانیم از موارد و مسائل در انجمن راهگشای دیگر اعضا باشیم.

وی افزود: شاید در این مسیر صعود مادی نداشته باشید ولی قطعاً از دید خداوند متعال و انسان‌های قدرشناس پنهان نخواهید ماند. شاید بارها و بارها در رابطه با احسان و نیکی به دیگران در مفاهیم و آموزه‌های دینی دیده و شنیده باشیم. فقط در این رابطه در آیات قرآن کریم ۱۹۴ بار خداوند انسان را به نیکوکاری دعوت کرده‌ است.

معرفی کتاب و ناشر برگزیده دانشگاهی جزو وظایف مصرح در اساسنامه انجمن است
دبیر علمی دوره پنجم جشنواره ملی نشر دانشگاهی، به سابقه فعالیت انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی از سال ۱۳۸۳ اشاره کرد و ادامه داد: انتخاب و معرفی کتاب و ناشر برگزیده دانشگاهی جزو وظایف مصرح در اساسنامه انجمن است که با هدف حمایت از تولید علم و انتشار آثار موثر در توسعه علمی کشور و تقدیر از پدیدآورندگان آثار تالیفی در دومین سال برگزاری جشنواره ملی نشر دانشگاهی عملی شد.

وی ادامه داد: امسال چهارمین دوره کتاب برگزیده دانشگاهی همزمان با پنجمین جشنواره نشر دانشگاهی و مصادف با سی و یکمین دوره هفته کتاب برگزار شد. جشنواره نشر دارای سه بخش است. نمایشگاه سالانه تخصصی کتاب دانشگاهی، همایش کارآفرینی مبتنی بر برندسازی در صنعت نشر و معرفی آثار برگزیده و ناشر پیشکسوت دانشگاهی سه فعالیت مهم جشنواره است.

دبیر علمی دوره پنجم جشنواره ملی نشر دانشگاهی ارزیابی آثار ناشران دانشگاهی در این دوره را بر مبنای چهار مرحله معرفی کرد و افزود: نوآوری، اهمیت و ضرورت توسعه و ترویج علم؛ تحلیل داده و مسئله محوری، شیوه نگارش، ویرایش و قواعد دستوری انسجام مطالب و نتیجه‌گیری؛ رعایت حقوق مالکیت فکری، فصل‌بندی مناسب و پیوند منطقی آنها، تعریف واژه و اصلاحات و مفاهیم کلیدی نمایه و ارجاعات همچنین کیفیت ارائه اثر از نظر تولید فنی مورد توجه داوران در ارزیابی آثار قرار گرفته است.

تقدیر از ۱۱ اثر نشر کتاب دانشگاهی
یازده اثر برگزیده پنجمین دوره جشنواره ملی نشر دانشگاهی از این قرار است‌: کتاب «مبانی مهندسی پلیمرزاسیون» نوشته وحید حدادی‌اصل از نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کتاب «حقوق بین‌الملل» نوشته ابراهیم بیگ‌زاده از نشر بنیاد حقوقی میزان، کتاب«آلرژی» نوشته مصطفی معین و همکاران از مرکز نشر دانشگاهی، کتاب «نظریه مطلوبیت از فلسفه تا عمل» نوشته محمدرضا مهرگان از نشر کتاب دانشگاهی، کتاب «مکانیک کوانتومی» نوشته فیروز آرش از نشر نورپردازان، کتاب «نفت تمدن صنعتی و معماری در خوزستان ایران» نوشته سیروس باور از انتشارات فرهنگسرای میردشتی، کتاب «روانشناسی بالینی سلامت» نوشته اسحاق رحیمیان بوگر از نشر دانژه، کتاب «مراقبت‌های جامعه پرستاری در بخش‌های مراقبت ویژه» نوشته فاطمه بهرام نژاد ندا سنایی پروانه عسگری و مسعود چهری از نشر جامعه نگر، کتاب «بنیان‌های شهر و شهرسازی ایران» نوشته احمد سعیدنیا از انتشارات کتاب فکر نو، کتاب «وضعیت علمی شیعیان در دوره سلجوقیان» نوشته نیره زبرجدی از نشر دانشگاه معارف اسلامی و کتاب «دانش تولید کلزا در ایران» نوشته حسن امیری اوغان و گروهی از مولفان از نشر مرکز نشر دانشگاهی. در این مراسم نویسندگان این کتاب‌های برگزیده دقایقی کتاب خود را معرفی و سخنان پیرامون حوزه تخصصی خود مطرح کردند.

سی‌ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «آینده خواندنی است» از بیست‌وسوم آبان آغاز به کار کرد و روز سه‌شنبه سی‌ام آبان‌ ۱۴۰۲ به کار خود پایان داد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

آغاز ثبت نام ناشران دیجیتال برای حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *