خانه / دسته‌بندی نشده / سنندج؛ برگزیده هفتمین دورە انتخاب پایتخت کتاب ایران

سنندج؛ برگزیده هفتمین دورە انتخاب پایتخت کتاب ایران

سنندج؛ برگزیده هفتمین دورە انتخاب پایتخت کتاب ایران

امروز دوشنبه ششم دیماه ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور وزیر و فرهنگ ارشاد اسلامی،معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی، ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و سایر نهادها و سازمانهای همکار، آیین انتخاب و معرفی همفتمین پایتخت کتاب ایران برگزار شد و از میان شهرهای راه یافته به مرحله پایانی رقابت کسب عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران، سنندج به عنوان شهر برگزیده انتخاب و معرفی شد.

در این مراسم کە با حضور دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزارت کشور و مدیران سایر نهادهای مربوطه برگزار شد.

محمدعلی مرادیان، مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آغاز مراسم با اشاره به پیشینه هفت ساله آیین انتخاب پایتخت کتاب سال ایران، ضرورت تمرکززدایی را انگیزه اصلی این آیین خواند و از عزم دولت برای توجه به مناطق کم برخوردار و محروم‌تر در برنامه‌های آتی سخن گفت.

سپس حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، در گزارشی از تجارب و دستاوردهای شیراز بعنوان ششمین پایتخت کتاب ایران سخن گفت.

یاسر احمدوند مدیرکل فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در سخنانی توجه به کتاب را ضرورتی برای رویکرد کلان حاکمیت و کشور دانست و رویداد پایتخت کتاب را محرکی برای ترویج کتاب و فرهنگ مطالعه و فرصتی برای توسعه زیرساختها و نهادهای حوزه کتاب و کتابخوانی خواند.

دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرازهایی از ایده پایتخت کتاب بعنوان یک رویداد مهم و تاثیرگذار سخن گفت و از بنیانگذاران آن تشکر کرد. وی با اشاره به اهمیت فرهنگ و هنر و کتاب در نگاه و راهبردهای رهبری انقلاب، کتابخوانی را از سرفصل های اصلی کار و برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی کرد و اشاره نمود که باید به مناسبتهای مختلف در ترویج و رشد آن بکوشیم. دکتر اسماعیلی توجه همه جانبه به عرصه کتاب و فرهنگ و هنر را امری بنیادی برای ارتقای شاخص های تمدن ایرانی و اسلامی دانست و از همه بخشها و نهادهای مختلف برای مشارکت دراین عرصه دعوت نمود. وی در پایان سخنانش، پیشاپیش به شهر برگزیده پایتخت کتاب تبریک گفت و برای این شهر آرزوی موفقیت نمود.

پایان بخش مراسم اعلام شهر برگزیده بود که بنابر نظر هیئت داوران در رقابت نهایی سنندج بعنوان هفتمین دوره پایتخت کتاب ایران اعلام شد. در این مراسم آقایان عبید رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، دکتر محسن فتحی نماینده مردم سنندج و آقای سیدانور رشیدی شهردار سنندج به نمایندگی از شهر سنندج و استان کردستان در مراسم حضور داشتند و لوح افتخار و تندیس هفتمین پایتخت کتاب ایران را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولین تقدیم کننده دریافت نمودند.

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

دوست دارم برای شرکت در نمایشگاه کتاب به تهران بیایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *