خانه / اخبار و رویدادها / توقعات برای برپایی باشکوه‌تر نمایشگاه کتاب بیشتر شده است

توقعات برای برپایی باشکوه‌تر نمایشگاه کتاب بیشتر شده است

توقعات برای برپایی باشکوه‌تر نمایشگاه کتاب بیشتر شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای سیاست‌گذاری سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: توقعات نسبت به برپایی باشکوه‌تر دوره جدید نمایشگاه بیشتر شده است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای سیاست‌گذاری سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به اینکه باید تمامی شرایط برای حفظ عظمت نمایشگاه لحاظ شود، گفت: خوشبختانه دوره گذشته نمایشگاه کتاب تهران با وجود فرصت محدود و شرایطی که به واسطه ویروس کرونا پدید آمده بود در بهترین حالت ممکن برگزار شد و بر همین اساس، توقعات نسبت به برپایی باشکوه‌تر دوره جدید نمایشگاه بیشتر شده است.
 
اسماعیلی با اشاره به ایجاد دبیرخانه دائمی نمایشگاه کتاب گفت: ایجاد این دبیرخانه، اقدام مهم و مناسبی به شمار می‌رود و این دبیرخانه می بایست با احصا تمامی نقاط قوت و ضعف دوره گذشته، دستور جلسات متعددی را برای بررسی به شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه ارجاع دهد تا این شورا با اشراف کامل نسبت به تمامی نکات احصا شده، تصمیمات و سیاستگذاری مناسبی را اتخاذ کند.
 
محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب هویت مهمی را برای حوزه کتاب خلق کرده، گفت: از آنجا که برپایی باشکوه نمایشگاه در ایجاد نشاط فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش تاثیرگذاری دارد، می‌بایست با تقویت زیرساخت‌ها و تشکیل کمیته‌ای ویژه برای مدیریت مسائل مختلف نمایشگاه به آیین‌نامه‌هایی دست پیدا کنیم و به‌صورت شفاف آیین‌نامه‌ها و ضوابط برای ناشران و مخاطبان اطلاع‌رسانی شود تا از آسیب مسائل حاشیه‌ای به نمایشگاه جلوگیری شود.
 
وزیر فرهنگ با اشاره به اینکه در دوره جدید هیچ محدودیتی برای تقویت موارد نشاط‌آفرین در نمایشگاه کتاب قائل نیستیم، تصریح کرد: برپایی هرچه باشکوه تر نمایشگاه کتاب به‌عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی منطقه از اهمیت خاصی برای وزارت فرهنگ دولت مردمی برخوردار است بر همین اساس می‌بایست نسبت به احصا و آماده‌سازی برش اجرایی نهادها و دستگاه‌های مختلف در همراهی با برپایی نمایشگاه اقدام شود و به‌صورت شفاف مشخص شود که هر نهاد و دستگاه در راستای برپایی بهتر نمایشگاه چه نوع همکاری یا همراهی می‌تواند داشته باشد.
 
وی ادامه داد: با ارائه پیوست اجرایی وظایف دستگاه ها و نهادها در نمایشگاه کتاب می‌توان این پیوست ها را در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب رساند تا برخی از این موارد به عنوان مصوبه دولت به صورت قانونی پیگیری و اجرایی شود.
 
رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب  در پایان به اهمیت حضور فعال انتشارات دانشگاه‌ها در نمایشگاه کتاب تهران پرداخت کرد و گفت: گسترش نشست‌های علمی فرهنگی با حضور دانشجویان و برپایی کرسی‌های نقد کتاب از سوی انتشارات دانشگاه‌ها از موارد مهمی است که نباید نسبت به آن غافل شد.
 
به گزارش ایبنا؛ یاسر احمدوند، علیرضا مختارپور، میثم نیلی، مریم جدلی، علی رمضانی، نادر قدیانی، رحیم مخدومی، محمد حسین ظریفیان یگانه، محمدعلی مرادیان، مهدی رمضانی، سید محمود اسلامی، امین کمالوندی، هومان حسن‌پور و فتح‌الله فروغی از اعضای شورای سیاست‌گذاری سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران به شمار می‌روند که از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شده‌اند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

آغاز ثبت نام ناشران دیجیتال برای حضور در سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *