خانه / اخبار و رویدادها / تدوین لایحه جامع برای رفع مسائل صنعت چاپ در دستور کار دولت

تدوین لایحه جامع برای رفع مسائل صنعت چاپ در دستور کار دولت

تدوین لایحه جامع برای رفع مسائل صنعت چاپ در دستور کار دولت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی صنعت چاپ گفت: مجموعه مشکلات این صنعت شامل اصلاح قوانین، نوسازی صنعت چاپ و مسائل مالیاتی هرچه زودتر در قالب لایحه‌ای برای ارائه در دولت و مجلس جمع‌بندی شود.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آیین اختتامیه بیست و دومین جشنواره ملی صنعت چاپ سه‌شنبه ‌(۲۷دی‌ماه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از فعالان صنعت چاپ کشور در تالار وحدت برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اتحادیه‌ها همکار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند گفت: به بخش خصوصی فعال در حوزه چاپ به‌عنوان همکاران خود نگاه می‌کنیم‌ و در اینکه همکاران در داخل وزارتخانه باشند یا خارج از وزارتخانه، فرقی نمی‌گذاریم.

وی افزود: به صنف چاپ و نشر کشور افتخار می‌کنیم. چند نکته در صنعت چاپ وجود دارد که باید حل شود؛ مجموعه مشکلات حوزه مقررات و قوانین مربوط به چاپ، موارد مربوط به نوسازی این صنعت و مسائل مالیاتی مربوط به اهالی چاپ را باید هرچه سریع‌تر در قالب یک لایحه آماده کنیم تا در دولت و کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب شود.

اسماعیلی در ادامه صحبت‌های خود ملی کردن صنعت چاپ را یک حرکت مهم دانست و بیان کرد: شاید در همه ابعاد این موضوع به صورت کامل فراهم نشود اما در ابتدا کار را با موضوع تولید کاغذ داخلی شروع کردیم و در تعامل با معاونت امور فرهنگی و معاونت مطبوعاتی این موضوع را پیگیر می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در بحث ماشین‌آلات چاپ نیز باید به بحث بومی‌سازی و تولید بپردازیم. باید در قالب یک لایحه جامع اقتضائات مورد نیاز صنعت چاپ جمع‌آوری شود تا به تصویب دولت و مجلس برسد.‌

اسماعیلی با بیان اینکه تلاش داریم در دوره مدیریت خود این کار مهم را به سرانجام برسانیم عنوان کرد: در حوزه ماشین‌آلات و دانش بنیان‌های این صنعت باید سرمایه‌گذاری لازم انجام شود تا به نتایج خوبی برسیم.‌

وی همچنین به حوزه آموزش در صنعت چاپ اشاره کرد و گفت: در حوزه آموزش، اقدامات درخوری در حال انجام است، یک تحول بنیادین در زمینه آموزش انجام می‌دهیم‌ و در همه بخش‌های فرهنگ و هنر این موضوع را دنبال می‌کنیم، موضوع آموزش در حوزه صنعت چاپ را حمایت و این مسیر را پرصلابت‌تر دنبال می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه صنعت چاپ و بسته‌بندی، ویترین اصلی حوزه پیشرفت کشور به شمار می‌آیند، گفت: به حوزه صنعت چاپ نه به‌عنوان یک خدمت، بلکه به‌عنوان یک حوزه مهم در صنایع فرهنگی به آن نگاه می‌کنیم، در این حوزه ادعای همکاری با فعالان چاپ را داریم چراکه اساساً چاپ را یک کار فرهنگ می‌بینیم.

به گفته اسماعیلی، بخش مهمی از کارهایی که دنبال می‌کنیم، بحث صنایع فرهنگی است و چاپ از مصادیق اصلی صنایع فرهنگی به شمار می‌اید، صنعت است اما در ذات خود یک کار فرهنگی است.

وی با بیان اینکه از حوزه توسعه صادرات و بحث اقتصاد صنعت چاپ به شدت حمایت می‌کنیم، گفت: این حوزه هرچقدر قدرتمندتر شود، منافع عمومی آن بیشتر خواهد شد؛ علاوه‌براین این به نمادهای فرهنگی کشور به‌‌ویژه زبان فارسی در این صنعت توجه بیشتری شود.‌

وی تاکید کرد: در بخشی از بحث‌های صادراتی می‌توان از عبارات لاتین استفاده کرد اما استفاده از کلمات لاتین کار بسیار ناشایستی است و باید در نوشته‌ و تولیدات و بسته‌بندی به اصل هویت‌مان که زبان ادبیات فارسی است توجه کنیم.‌

اسماعیلی گفت: تحولات عمومی در همه بخش‌های کشور بر پایه فرهنگ است. در طول قرون مختلف پرچمدار علم و فرهنگ بودیم و به همین دلیل فرهنگ فارسی باید در همه حوزه‌ها جلوه‌گر باشد، در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور فرهنگی و دفتر چاپ و نشر خود را ملزم به حمایت از شما می‌دانند.

وی یادآور شد: بخشی از مشکلات موجود صنعت چاپ مثل واردات ماشین آلات چاپ، معافیت مالیاتی قابل حل است، باید جمع‌بندی کرده و در دیدار با وزیر صمت یا سایر وزارتخانه‌ها به‌عنوان پشتیبان شما این مسایل را حل کنیم.
 

در ادامه این مراسم، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی سخنانی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را خادم صنعت چاپ می‌داند، عنوان کرد: وزارت ارشاد تلاش می‌کند که مسائل و مشکلات این صنعت روز به روز کمتر شود، در زمینه اصلاح قوانین، حمایت‌های تسهیلاتی، به سامان شدن فعالیت‌ها با کاهش مالیات‌ها و عوارض، همچنین درباره آموزش و نوسازی ماشین‌آلات صنعت چاپ، برنامه‌های مختلفی با حضور  اهالی صنعت نشر و چاپ طراحی شده است.

وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خانه اهالی چاپ است و مفتخریم که میزبان عزیزان این صنعت هستیم، اضافه کرد: تشکیل شورای راهبردی صنعت چاپ و همچنین کارگروهای این شورای راهبردی به همین منظور انجام شده است و ضمن آن مسائل، تدوین، بررسی و پیگیری می‌شود. حتما مقام عالی وزارت هم با علاقه‌مندی که به این صنعت و این حوزه دارند، اهتمام ویژه‌ای برای کاهش مشکلات و پیگیری امور این صنعت خواهند داشت.

راه‌اندازی انستیتو چاپ با هدف تربیت نیروی انسانی کارآمد چاپ
علی اکبر ابراهیمی، مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این مراسم با بیان اینکه چاپ صنعتی تاثیرگذار، پیشران و راهبردی است، گفت: در طول سال جاری اقدام و پیگیری های مختلفی را با همکاری و همدلی روسای اتحادیه چاپ سراسر کشور داشتیم تا تصمیم و برنامه ریزی اثرگذاری برای صنعت چاپ کشور داشته باشیم.

وی ادامه داد در این مسیر معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی و پشتیبان ما بود و رهنمودهایی داشت، ادامه داد: طی یک سال اخیر سفرهای متعددی به استان‌های مختلف کشور داشتیم و در جلسات هم‌اندیشی با روسای اتحادیه‌ها و بازدید از‌ چاپخانه‌های سراسر کشور مسائل و مشکلات این حوزه را شناسایی و رصد کردیم.‌

ابراهیمی افزود: از جمله این موضوعات بحث بیمه، مالیات بر ارزش افزوده، وام تبصره ۱۸ ، آموزش و برنامه‌ریزی در این حوزه برای فعالان صنفی و کارشناسان کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها بود، این موضوعات در اولین گردهمایی کارشناسان مسئولین چاپ اداره‌های کل ارشاد استان ها و روسای اتحادیه‌های چاپ سراسر کشور پیگیری شد.‌

وی با بیان اینکه در سال آینده دومین نشست و گردهمایی مشترک را خواهیم داشت، گفت: یکی از دغدغه‌های فعالان چاپ بحث معافیت مالیاتی بود که در دو بخش مالیات مستقیم و ارزش افزوده آنها را پیگیری کردیم ‌و‌جلساتی را نیز با فعالان چاپ سراسر کشور داشتیم، در بخش مالیات ارزش افزوده نیز با مجلس نشست‌هایی داشتیم و اکنون راه‌هایی گشوده شه تا فعالان صنعت چاپ بتوانند از این معافیت ها بهره مند شوند.‌

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به بحث اصلاح آئین‌نامه و دستورالعمل های حوزه چاپ اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۱ شاهد تعامل خوبی از سوی اتحادیه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم و چهار مجمع و هم اندیشی با روسای اتحادیه ها برگزار شد و پنجمین مجمع نیز به میزبانی اتحادیه چاپخانه داران تهران برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه دو موضوع مهم در آینده صنعت چاپ وجود دارد افزود: صنعت چاپ در زمینه نیروی مهارتی و نبود دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در این حوزه مشکل جدی داشت، در این حوزه جلساتی با روسای دانشگاه امیرکبیر داشتیم که منجر به تفاهم نامه همکاری شد، البته در این مسیر انجمن علمی فناوری چاپ کشور ما را همراهی کرده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه مهارتی فعالان صنعت چاپ وجود داشت، توضیح داد: با سازمان فنی و حرفه‌ای و مرکز مطالعات و تحقیقات وزارت کار نشست مشترکی برگزار شد و از آنجایی که تاسیس دانشگاه نیازمند پایه بود تصمیم گرفته شد انستیتو چاپ با هدف تربیت نیروی انسانی کارآمد چاپ در دانشگاه امیرکبیر تاسیس شود.

به گفته ابراهیمی، در تعاملی که با مرکز برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم، قرار شد هفت رشته مهارتی چاپ در مدارس تدوین شود تا دانش آموزان مقطع متوسطه بتوانند در این رشته ها تحصیل کنند.

توجه عالمانه به موضوع و کاوش آن‌ها در چاپ
در بخش دیگر این مراسم، محسن یگانه‌کاری، دبیر احرایی بیست‌ودومین جشنواره ملی صنعت چاپ و نشر به ارائه گزارش مختصری از برگزاری این دوره از جشنواره پرداخت و گفت: مقدمات برگزاری جشنواره از اواسط اردیبهشت‌ماه امسال، هم‌زمان با بازنگری آیین‌نامه برگزاری جشنواره صنعت چاپ و نشر شروع شد‌. به موازات آن، تعیین ارکان جشنواره یعنی شورای راهبری، ریاست و ستاد اجرایی در برنامه کار قرار گرفت. این دو فرآیند تا اواخر مردادماه به پایان رسید و در سی‌و‌یکم مرداد شورای راهبری برای تعیین سیاست‌های کلی این جشنواره تشکیل جلسه داد.

یگانه‌کاری در ادامه با اشاره به اینکه براساس آخرین تغییرات آیین‌نامه که به تایید مقام عالی وزارت رسید، دو بخش اصلی در جشنواره تعریف شد، اضافه کرد: بخش اول، فردمحور و برای انتخاب فعالان برتر و بخش دوم، محصول‌محور و برای انتخاب آثار چاپی برتر است.

وی ادامه داد: در بخش اول فعالان حوزه چاپ، با عناوین پیشکسوت، چهره علمی‌_آموزشی، کارآفرین، صادرکننده، سازنده ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته چاپ و تولید‌کننده مواد اولیه، ارزیابی شدند.

دبیر اجرایی بیست‌ودومین جشنواره ملی صنعت چاپ و نشر، صمن اشاره به اینکه در هر دوره، متناسب با شرایط، امکان افزایش عناوین جدید به عناوین فوق وجود دارد، تصریح کرد: در بیست‌و‌دومین جشنواره صنعت چاپ انتخاب «بانوی فعال» و «توجه ویژه به خانواده گرامی شهدا» در دستور کار این بخش قرار گرفت. دبیر این بخش از جشنواره، رضا بشردوست، معاون دفتر امور چاپ بودکه به همراه ۴۵ داور متخصص این حوزه، ۱۲۷ پرونده را از سراسر کشور، در ۹ عنوان مذکور و بر‌اساس معیارهای تعیین شده، بررسی کردند.

یگانه‌کاری در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان اینکه بخش دوم جشنواره که محصول‌محور، تخصصی و رقابتی است، اضافه کرد: این بخش شامل ۴ قسمت با عناوین «مصحف شریف» مربوط به چاپ و کتاب‌آرایی قرآن کریم، «نشان شیرازه» مربوط به هنر طراحی و چاپ کتاب، چاپ بسته‌بندی و چاپ تبلیغاتی است. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است در هر دوره از جشنواره به دو عنوان از چهار عنوان فوق پرداخته شود که به این ترتیب همه عناوین به صورت دوسالانه برگزار خواهد شد.

وی با اعلام اینکه در بیست‌و‌دومین جشنواره صنعت چاپ و نشر، دو برنامه «مصحف شریف» و «نشان شیرازه» در دستور کار قرار گرفت. در پنجمین دوره نشان شیرازه که با دبیری دکتر علی ثابت برگزار شد، ۲۲۵۰۰ عنوان کتاب منتشر شده در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ موجود در بایگانی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران را سه داور متخصص بررسی کردند، که جا دارد از همکاری کارکنان محترم آن موسسه تشکر ویژه شود.

دبیر اجرایی بیست‌ودومین جشنواره ملی صنعت چاپ و نشر اضافه کرد: بخش «مصحف شریف» که دبیری آن را محمدتقی حق‌بین برعهده گرفت، نیز قرار شد به صورت بین‌المللی برگزار شود. به همین دلیل آیین اختتامیه آن به صورت مستقل برگزار می‌شود.

یگانه‌کاری در ادامه با اشاره به اینکه مقارن با برنامه‌ریزی سایر بخش‌های بیست‌و‌دومین جشنواره ملی صنعت چاپ، کمیته علمی و فرهنگی با دبیری ایرج قره‌داغی شروع به کار کرد، افزود: این کمیته سه میزگرد تخصصی با عناوین «زبان فارسی و هویت ملی؛ پاسداشت و بایسته‌ها»،  «چاپ و بسته‌بندی محصولات فرهنگی؛ الگوها و فرهنگ ایرانی» و «فناوری چاپ در جهان و ایران» طراحی و برنامه‌ریزی کرد و در ماه‌های آبان و آذر سال جاری با ریاست دکتر احمدوند و ۴۰ نفر از استادان سرشناس و صاحب‌نظر علمی در حوزه‌های تخصصی اجرا شد. این بخش به آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای علمی و اجرایی در سه حوزه یادشده تخصیص یافت.

وی ادامه داد: مهم‌ترین نکته مورد تاکید استادان و صاحب‌نظران در میزگردهای تخصصی، توجه عالمانه به موضوع و کاوش آن‌ها بر مبنای روش‌های علمی بررسی پدیده‌ها بود تا امکان آزمون‌پذیری آن‌ها وجود داشته باشد؛ علاوه بر این همکاری با انجمن علمی و فناوری چاپ ایران، برای برگزاری هفتمین نشست هم‌اندیشی علمی در هفته علوم و فناوری چاپ ایران، از ۵ تا ۱۱ شهریور یکی دیگر از فعالیت‌های کمیته علمی و فرهنگی بود.

 یگانه‌کاری اضافه کرد: به منظور تمرکززدایی از برنامه‌های جشنواره چاپ، آیین‌های استانی بزرگداشت فعالان صنعت چاپ در هر استان با محوریت ادارات ‌کل استان و همکاری اتحادیه‌های استانی و تشکل‌های صنفی و با حمایت و نظارت دفتر امور چاپ و نشر برگزار شد که در این بخش ۲۵ استان موفق به برگزاری آیین‌های استانی شدند و از فعالان چاپ در آن استان‌ها تقدیر شد.

دبیر بیست‌ودومین جشنواره ملی صنعت چاپ و نشر در پایان گفت: از اردیبهشت‌ماه سال جاری که نخستین گام‌های برگزاری جشنواره برداشته شد تا به امروز، سیاست توزیع فعالیت‌های جشنواره از یک مقطع زمانی کوتاه، به یک بازه زمانی بلند اجرا شد که حاصل این امر انتشار ۲۸ عنوان خبر گزارش و مصاحبه در رسانه‌ها بود.

تدوین نظام جامع آموزش‌های فرهنگی هنری
محمدحسین اسماعیلی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینکه امروز آموزش به عنوان یک رویکرد جدید و دغدغه جدی در وزارت ارشاد مورد توجه قرار گرفته است، گفت: آموزش زیربنای زیرساخت‌های فرهنگی به شمار می‌آید و به همین دلیل نیازمند توجه جدی است، در این میان تلاش کردیم به حوزه آموزش در قالب تفاهم‌نامه با دانشگاه امیرکبیر و آموزش و پرورش این خلأها را پر کنیم.
 
وی ادامه داد: آموزش‌های فرهنگی هنری به دو رسته عمومی و رسمی تقسیم می‌شود که در بخش عمومی، نهضت و جهاد آموزشی با عنوان آموزش هنر برای همه در ۳۰۰ نقطه روستایی، عشایری و شهری و در ۱۰۰ رشته هنری با مشارکت ۶۰ هزار نفر در سراسر کشور اجرا می‌شود.
 
اسماعیلی با بیان اینکه با این اقدام، جریان فرهنگی عظیمی ایجاد شده است، افزود: در بخش آموزش‌های رسمی نیز سیاست وزارت ارسال حمایت از این حوزه است و در همین راستا ۱۲۰۰ مرکز مهارتی با مجچز ارشاد فعالیت دارند.
 
به گفته وی، در رویکرد جدید از ۵ عنوان رشته مهارتی جدید با ۲۰ استاندارد درسی برای مهارت آموزان مقطع دیپلم رشته چاپ و نشر تدوین شده است تا خیلی عظیمی از کارگران و کارکنان چاپخانه‌ها بتوانند از آن بهره ببرند‌.
 
اسماعیلی در پایان خبر داد: بیش از ۱۸۰۰ نفر ساعت برای تدوین سرفصل‌ها زمان صرف شده و به زودی رشته چاپ دیجیتال نیز به این عناوین اضافه خواهد شد، در این زمینه تدوین نظام جامع  آموزش‌های فرهنگی هنری با حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در دستور کار قرار گرفته است.
 
باید آسیب‌های صنعت چاپ را شناسایی کنیم
همچنین مجید محبی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران آذربایجان غربی به نمایندگی از اتحادیه‌های چاپ کشور در سخنانی به موضوع اهمیت صنعت چاپ اشاره کرد و گفت: بدون توجه به این صنعت راهبردی و استراتژیک نمی‌توانیم در ویترین جهانی صنایع خود را معرفی کنیم زیرا صنعت چاپ، صنعت تکمیل‌کننده است، با این وجود صنعت چاپ جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است.
 
وی افزود: چاپ در قوانین به عنوان صنعت دیده نشده و فعالان این حوزه می‌توانند از تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ صنایع بهره‌مند شوند.
 
 محبی با بیان اینکه چاپ یعنی زندگی، توضیح داد: بدون چاپ زندگی امکان ندارد و تولید صنایع دارویی و غذایی بدون چاپ امکان‌پذیر نیستند زیرا چاپ فقط کتاب و کارتن نیست بلکه در حوزه‌های مختلف پروتزهای دندان و فک، مدار الکترونیکی و…. هم کاربرد دارد.
 
 به گفته وی، چاپ یک بعد فرهنگی دارد و ما می‌توانیم از طریق آن فرهنگ خود را صادر کنیم به همین دلیل صنعت چاپ، تکمیل کننده سایر صنایع است.
 
 او در ادامه صحبت‌های خود به نبود رشته چاپ برای اپراتورها در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در رشته‌های کنونی فقط مدیریت چاپ را آمورش می‌دهند. ما مدیران خوبی داریم  اما نیاز به اپراتور چاپ داریم.
 
رئیس اتحادیه چاپخانه‌دارن آذربایجان غربی با اشاره به گرانی دستگاه‌های چاپ و مشکلات واردات این دستگاه‌ها، گفت: باید ماشین‌آلات چاپ از تعرفه‌های کمرگی معاف شوند، ما توان خرید دستگاه‌های نو را نداریم و همین موضوع موجب شده تا به گورستان ماشین آلات چاپ دست دوم اروپایی تبدیل شویم.
 
  او همچنین با انتقاد از برگزاری نمایشگاه‌های چاپ در بازه زمانی اندک، گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه چیست؟ چه سودی داشته است ما باید آسیب‌های این صنعت را شناسایی کنیم تا نمایشگاه مرغوبی داشته باشیم. باید تمرکز گرایی را از تهران کم کنیم و برای شهرستان‌ها تسهیلاتی در نظر بگیریم تا بتوانند با صنایع تهران رقابت کنند.
 
محبی همچنین درباره لزوم مذاکره با سازمان فنی حرفه ای برای تشکیل مراکز آموزشی جوان _ کارگاهی صحبت کرد و افزود: این مراکز از پرداخت مالیات معاف هستند و می‌توانند در آموزش اپراتور و کارگران چاپی نقش موثری در این صنعت داشته باشند.
 
 وی در پایان بر لزوم تشریک مساعی میان اتحادیه‌های استانی خبر داد و گفت: با کمک هم می‌توانیم مشکلات مالیات را مرتفع کرده و بحث معافیت مالیاتی برای این صنعت را دنبال کنیم.
 
لزوم آینده‌پژوهی در چاپ
سید احسان قدسی‌پور، رئیس دانشگاه امیرکبیر هم در سخنانی با طرح این موضوع که اکنون حدود ۱۵ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ ارشد و دکتری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول تحصیل هستند، گفت: خوشبختانه در بیشتر زمینه‌های علمی این افتخار در دانشگاه امیرکبیر نصیب ما هست که به تربیت متخصصان، کارآفرینان و نوآوران مشغول هستیم.
 
وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ واحد فن‌آور و ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در این دانشگاه وجود دارد، افزود: افتخار داریم که در زمینه‌های مختلف به میهن اسلامی ایران خدمت‌رسانی می‌کنیم.
 
قدسی پور همچنین به فعالیت و تحقیقات موسسه خدماتی گارتنر در آمریکا درباره آینده‌پژوهی اشاره کرد و گفت: این موسسه سالانه ۲ میلیارد دلار درآمد دارد و بیشتر روی آینده‌پژوهی مشاغل  صنایع کار می‌کند و ضمن تحقیق و تبیین، نتایج آن را منتشر می‌کند و بیشترین استفاده ازاین اطلاعات را مشاغل صنعتی دارند.
 
وی ادامه داد: در صنعت چاپ طی سال‌های اخیر تحولات بسیار وسیعی داشتیم و انتظار می‌رود چنین چیزی در این صنعت رخ دهد، بنابراین اولین توصیه‌ای که به دوستان این حوزه دارم، آینده‌پژوهی و سیاست‌گذاری صنعت چاپ و نشر در کشور  است.
 
رئیس دانشگاه امیرکبیر از آمادگی تربیت کادر فنی و متخصص در زمینه‌های مختلف مواد اولیه ، چاپ سه‌بعدی، مدار چاپی و.. در این دانشگاه خبر داد و یادآور شد: در ۱۸ دانشکده فنی که دانشگاه امیرکبیر با حدود ۱۰۰ سال سابقه فعالیت در بیشتر موضوعات تخصصی استادانی داریم که جزو چهره‌های بین‌المللی هستند؛ به همین دلیل با آغوش باز در خدمت همه مدیران و مسئولان مربوطه هستیم.
 
قدسی‌پور در پایان صحبت‌های خود گفت:  سیاست‌گذاری، مطالعه و تحقیق نسبت به ۱۵ یا ۲۰ سال دیگر صنعت چاپ و نشر بسیار مهم است. زیرا اگر بدانیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد از الان می‌توانیم برنامه‌ریزی و آمادگی لازم مواجهه با آن را ایجاد و سعی کنیم آینده را با فکر و مطالعه‌مان رقم بزنیم.
 
اعلام برگزیدگان
همچنین علی ثابت، دبیر بخش نشان شیرازه پس از قرائت بیانیه هیئت داوران بخش چاپ و شیرازه، اسامی برگزیدگان را به شرح زیر اعلام کرد؛
 
برگزیدگان پنجمین دوسالانه هنر چاپ و طراحی کتاب «نشان شیرازه» معرفی شدند.
 
در بخش چاپ و صحافی اثری برگزیده‌ای اعلام نشد.
 
بخش مسابقه «پیکره کتاب»
برترین طراحی «کتاب مصور، تصویری و علمی و آموزشی» سلمان رئیس عبداللهی، مدیر هنری کتاب ایران در عصر امامان از نشر سایان
برترین طراحی «کتاب مصور، تصویری و علمی- آموزشی»، حسن روح الامین، تصویرگر کتاب ایران در عصر امامان از نشر سایان
برترین طراحی کتاب «غیرتصویری»، مجید زارع، مدیر هنری کتاب کارخانه اسلحه‌سازی داوود داله از نشر شهرستان ادب
برترین طراحی کتاب «غیر تصویری»، محمدرضا دوست محمدی طراح جلد کتاب کارخانه اسلحه‌سازی داوود داله از نشر شهرستان ادب
 
برترین طراحی کتاب با موضوع ویژه «دفاع مقدس»، جواد آذردخت کتاب‌آرایی کتاب راهی به مجنون از نشر ایران

بخش مسابقه «اجزای کتاب»
 برترین طراحی گرافیک «جلد کتاب» با تصویر، مهدی بادیه پیما، تصویرگر جلد کتاب من و آقای همسایه از نشر به‌نشر
 
طراحی گرافیک «جلد کتاب» با نوشتار، احسان جعفرپیشه، طراح جلد و عنوان کتاب رومی روماز، نشر شرکت چاپ و نشر بین الملل
 
برترین در طراحی گرافیک «متن» در صفحه‌آرایی کتاب، پیمان فرگاهی، طراح  صفحات متن کتاب اندیشه‌های شاخص در تاریخ تفکر اجتماعی، از نشر زندگی روزانه
 
در پایان این مراسم نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعالان صنعت چاپ از  برترین‌های بیست و دومین جشنواره ملی صنعت چاپ کشور تقدیر شد؛
 
در بخش تکریم از خانواده شهید از اصغر پژیانی، پدر شهید جواد پژیانی مدیر چاپخانه بژیانی تقدیر شد.
 
همچنین چهره علمی_ آموزشی‌ برتر؛ محمد حسین افشار، بانوی فعال؛ مریم امین، صادرکننده برتر؛ امیرحسین گیوه‌چی،‌ کارآفرین نمونه؛ هومن محمدی، نوآوری دانش بنیان؛ محمد دلیری، نولید کننده مواد اولیه و ماشین‌آلات؛ علی کاویانی و کارشناس برتر استانی؛ میرزا علی قزل اعلام شدند.
 
پیشکسوتان برگزیده بیست و دومین جشنواره صنعت چاپ نیز محمود احمدی از چاپ احمدی استان اصفهان، علی‌اکبر امینی از چاپ امینی استان فارس، کیوان کاشفی از چاپ کاشفی استان کرمانشاه، شیرین متین رضا از صحافی متین استان تهران و  حسین محمدی از چاپ تک استان تهران انتخاب شدند.

به گزارش ایبنا؛ در این مراسم تفاهمنامه تاسیس مرکز علمی، پژوهشی و فناوری (انستیتو چاپ) بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه امیرکبیر منعقد و از رشته‌های مصوب مهارتی صنعت چاپ در مقطع متوسطه رونمایی شد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

همایش مستوره اردلان ۱۲ ارديبهشت ماه ۱۴۰۳ همزمان با روز سنندج برگزار می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *