خانه / اخبار و رویدادها / پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی کرکوک برگزار شد

پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی کرکوک برگزار شد

پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی کرکوک با یاد حسین مصری برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خانه کتاب کردی_ جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی کرکوک به مدت سه روز با حضور ۱۸ نمایش خیابانی با پیام صلح و دوستی از کشورهای عراق، ایران، اردن، سوریه، مصر، تونس و کردستان با استقبال و همراهی خوب تماشاگران برگزار شد. در این جشنواره کارگاه های آموزشی و سمینار نمایش خیابانی با حضور اساتید و مدرسان تئاتر با مشارکت هنرمندان و گروه های اجرایی برگزار شد. 

د. دلشاد مصطفی، د. عارف معروف، کریم خاوری، آسیا کمال و گوران محمد از اعضای هیت داوران این جشنواره بودند.

کریم خاوری از هنرمندان تئاتر استان کردستان، پژوهشگر،کارگردان و بازیگر تئاتر که در دوره یازدهم جشنواره تئاتر خیابانی مریوان داوری بخش پژوهش را بعهده داشت و در دوره چهاردهم این جشنواره کتابی با عنوان « خیابان، صحنه تئاتر » توسط انتشارات گوتار با همکاری دبیرخانه جشنواره چهاردهم بین المللی تئاتر خیابانی چاپ کرد.

همچنین پنجمین سمینار تئاتر خیابانی با حضور مدرسان آقایان د. محمد عمر « بغداد»، د. کریم خنجر « بغداد »، دکتر یاسین برزنجی « سلیمانیه»، کریم خاوری « مریوان »، حمه سوار عزیز «هه ولیر» در سالن برگزاری همایش های فرهنگی و هنری با حضور شرکت کنندگان، میهمانان ،هنرمندان، گروه های اجرایی در جشنواره ۹ اذر برگزار شد. گفتنی است این جشنواره در روزهای ۷,۸,۱۰ اذر ماه در کرکوک کردستان عراق برگزار شد.

لازم به ذکر است که دو نمایش خیابانی از ایران « درباره یک توپ » به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی از شهر قروه و نمایش « سانتی متر » به نویسندگی و کارگردانی سوران حسینی از شهر مریوان در این جشنواره حضور پیدا کردند. 

کارگاە آموزشی « از ایدە تا اجرا » توسط مدرس مختار محمدی به مدت شش روز با همراهی بازیگران کردستان عراق کە منتج بە تولید یک اثر نمایشی و در اخرین روز جشنواره اجرا شد.

شایان ذکر است: در این دوره از جشنواره کرکوک از کتاب «پیکهاته و ره وتی شانوی شه قام » نوشته د. احمد کیفی رونمایی شد.

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

فروش ۴۹۷ میلیارد تومانی در ۱۰ روز فعالیت نمایشگاه کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *