خانه / اخبار و رویدادها / نگاهی به رمان «ناتوردره» اثر شیرزاد حسن

نگاهی به رمان «ناتوردره» اثر شیرزاد حسن

نگاهی به رمان «ناتوردره» اثر شیرزاد حسن

 نویسنده خود در باره این رمان می‌گوید: «این رمان فریب‌خوردن از قصه‌هاست که خیال ما را سرشار و غنی کرده‌اند و بعد به دست فراموشی سپرده‌ می‌شوند؛ قصه کمرویی‌های خود من است، داستان شیرین و فرهادی است که بسیار زود در کودکی از هم جدا می‌شوند، مردن و جداکردن تمام شیرین و فرهادهاست از همدیگر، تعمقی است در مه روحی همه ما، داستان ویران‌شدن همه مکان‌هاست. ویران‌شدن خود ما، غیاب مکان و زمان، هنگامی‌که تا ابد در مهی غلیظ گم می‌شویم…»

رمان ناتور دره در حقیقت داستان نوستالژیک اقامت چندماهه شیرزاد حسن در اروپا و دلتنگی‌هایش برای زادگاه و خاطرات کودکی و بازگشتن به میهن است و در همان حال کنکاشی قدرتمند در روح و روان خود و شخصیت‌های دیگر این داستان است که آن را به‌شکل یک داستان روان‌شناختی درآورده است. نویسنده در این رمان به زیبایی، قصه عشق افلاتونی و خالی از هرگونه میل شهوانی دو کودک دبستانیِ جسور و متفاوت با افراد عادی جامعه را که از عرف و عادات و هنجارهای مرسوم اجتماع خود تخطی می‌کنند، روایت می‌کند.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

«پس از برگشتن از غربت، بعد از كوچ و آوارگي چندين‌ساله در ميان كوه‌ها و دشت‌ها و شهرها و تحمل سردي و گرمي روزگار و چشيدن طعم شكست‌ها و پيروزي‌ها، تنها آرزويم اين بود كه روزي به زادگاه كودكي خودم بگردم و دوستان و آشنايان ديرينه‌ را در آغوش بگيرم. مهم نبود كه بزرگ و پير شده باشند، مهم اين بود كه زنده باشند. در طول تمام اين سال‌ها من با نامه‌ها و كارت‌پستا‌ل‌ها زندگي مي‌كردم و صدا و رنگ و بوي ملت و ميهنم را توي آن چند سطرِ پراشتباهي مي‌ديدم كه پشت كارت‌ها نوشته شده بود و اين نوشته‌ها هم با گذشت زمان، رنگ و روي‌شان را از دست مي‌دادند. من مي‌دانستم بيشترِ خبرهايي كه به‌م مي‌رسد دروغ است و تنها براي دلخوشي من است، چون در خواب‌ها و خيال‌هاي خود، جز مصيبت و بدبختي چيزي نمي‌ديدم.»

شیرزاد حسن در سال ۱۹۹۷ در کنفرانس جهانی نویسندگان در شهر موکولای فنلاند به ایراد سخنانی با عنوان پاسخی تازه برای پرسشی کهن پرداخت که توجه نویسندگان حاضر در کنفرانس را به خود جلب کرد. پس از این کنفرانس او بر آن شد که تابعیت فنلاند را بپذیرد، اما بعد از شش ماه ماندن در سرزمین غربت، طاقت نیاورد و راه میهن خود را در پیش گرفت. 

آثار داستانی شیرزاد حسن

۱. تنهایی (مجموعه داستان ـ چاپ اول ۱۹۸۳)

۲. گل سیاه (مجموعه داستان ـ چاپ اول ۱۹۸۸)

۳. حصار و سگهای پدرم (نوولت ـ چاپ اول ۱۹۹۶)

٤. محله مترسک‌ها (مجموعه داستان ـ چاپ اول ۱۹۹۷)

٥. پهندشت غزالانِ کُشته شده(رُمان ـ چاپ اول ۲۰۰۱)

٦. مِه بر فراز درّه (رُمان ـ چاپ اول ۲۰۰۳)

۷. پروانه‌های پیرِ شامگاهان (مجموعه داستان ـ چاپ اول ۲۰۰۴)

۸. عنکبوت و زنی اَلکَن (دو رُمانِ کوتاه ـ چاپ اول ۲۰۰۶)

۹.زنی بر فراز مناره(رُمان ـ چاپ اول ۲۰۱۰)

کتاب «ناتور دره» با ترجمه رضا کریم‌مجاور با قیمت ۲۰۰۰۰ تومان توسط انتشارات افراز منتشر شده است.

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

هفتمین نشست خبری روزانه نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *