خانه / اخبار و رویدادها / حضور شاعر خاطره‌ها در غرفه سنندج، هفتمین پایتخت کتاب ایران

حضور شاعر خاطره‌ها در غرفه سنندج، هفتمین پایتخت کتاب ایران

حضور شاعر خاطره‌ها در غرفه سنندج، هفتمین پایتخت کتاب ایران

عصر روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، غرفه سنندج، هفتمین پایتخت کتاب ایران میزبان استاد مصطفی رحماندوست شاعر خاطره‌ها و استاد ادبیات کودکان و نوجوانان بود.

در این دیدار استاد رحماندوست از سوی آقای عیسی فلاحی معاون فرهنگی و رسانه ارشاد کردستان و مدیر غرفه سنندج مورد استقبال گرفت و در گپ و گفتی کوتاه درباره وضعیت چاپ و نشر و کتاب و مطالعه در ایران و استان کردستان صحبت نمودند.

استاد رحماندوست در ادامه در پاسخ به پرسشهای خبرنگار تیم خبری غرفه سنندج، هفتمین پایتخت کتاب ایران، درباره مسائل و ضرورتهای حوزه ادبیات کودک و نوجوان گفتند: ادبیات کودکان و نوجوانان بخشی از عرصه کلی ادبیات است و طبیعتاً هر گامی در حوزه ترویج عمومی کتابخوانی می‌تواند تاثیر مثبتی بر دنیای ادبیات و کتاب کودک و نوجوانان داشته باشد. وی در ادامه درمورد آموزش‌های لازم برای کودکان به ضرورت آموزش سواد زندگی کردن تاکید داشتند و اینکه کودکان ما بایستی بیاموزند که تفاوتهای همدیگر را به رسمیت بشناسند، به آن احترام بگذارند، تحمل کردن و امیدواری را یاد بگیرند. وی در مورد آموزش زبان مادری اشاره کرد که من معتقدم باید ما یک زبان مشترک داشته باشیم که آن زبان فارسی است، اما در کنار این زبان مشترک آموزش زبان های مادری غیرفارسی عاملی مهم در رشد و ارتقای یادگیری کودکان است سپس درباره اهمیت شعر و ترانه در آموزش کودکان افزود: اهمیت این موضوع به اندازه ای است که من چهل سال از عمرم را صرف آن کرده ام! در پایان با تاکید بر اهمیت نقش مادران در شکل گیری سواد پایه در کودکان گفت: من هر وقت داستان یا شعری می نویسم با وجود آنکه کودکان را در مقابل خودم تصور می کنم، همزمان به مادران می اندیشم، چرا که آموزگار اصلی کودکان آنها هستند و مادر باید ادبیات را به کودک بیاموزد.

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

هند میهمان ویژه سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *