خانه / اخبار و رویدادها / نُهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان در گفتگویی با استاندار کردستان

نُهمین نمایشگاه بین المللی کتاب کردستان در گفتگویی با استاندار کردستان

نُهمین نمایشگاه بین ­المللی کتاب کردستان در گفتگویی با آقای بهمن مرادنیا استاندار کردستان

«کتابخوانی نیازمند تلاش جمعی است، بایستی همه دست در دست هم بدهیم که کتاب فراموش نشود و بخشی از زندگیمان باشد.»

جناب آقای بهمن مردانیا، استاندار کردستان در بازدید از نهمین نمایشگاه بین اللملی کتاب کردستان، با حضور در غرفه پایگاه خبری خانه کتاب کُردی به برخی از پرسشها و مباحث حول وضعیت کتاب و کتابخوانی و برنامه های فرهنگی استان کردستان پاسخ دادند که مشروح آن در قالب مصاحبه ذیل تقدیم حضور خوانندگان می شود.

خانه کتاب کُردی: با عرض سلام و خیرمقدم، ارزیابی کلی شما از نهمین نمایشگاه کتاب کردستان چیست؟

آقای مرادنیا: با سلام، خیلی خوشحالم که امروز فرصتی دست داد و از نمایشگاه بازدید کردم. واقعیت امر این است، با وضعیتی که داشتیم، استقبال مردم خیلی خوب بوده و ناشران خوبی، هم در سطح استان و کشور و هم اقلیم کردستان حضور داشتند. جای خوشحالی و خوشبختی است که هر چند توان خرید مردم پایین آمده اما استقبال و شور نشاط مردم نشانگر این است که هنوز مردم به کتاب و مطالعه علاقه وافر دارند.

خانه کتاب کُردی: کیفیت محل برگزاری نمایشگاههای سنندج که عنوان بین المللی نیز دارد، از سوی اکثر انتشاراتی های حاضر در نمایشگاه و طیف وسیعی از بازدیدکنندگان مورد نقد بود. در واقع برای استان کردستان با این حجم از برنامه های فرهنگی و اجتماعی انتظاری فراتر از امکانات فعلی می رود، آیا برنامه­ای برای رفع این معضل و تدارک مکانی مناسب جهت برگزاری نمایشگاه های سراسری و بین المللی تدارک دیده شده است؟

آقای مرادنیا: واقعیت امر ما هم از این موضوع نگران هستیم و به این شرایط و وضعیت راضی نیستیم. در این راستا دولت در سطح استان امکان خوبی فراهم کرده و فضای بسیار خوبی برای برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته است و این فضا در اختیار اتاق بازرگانی ایران قرار گرفته تا نسبت به ساخت سایت نمایشگاهی استان اقدام کند، من در این مورد از اتاق بازرگانی ایران به عنوان متولی این امر گله مندم، زیرا تمام مجوزها صادر شده است و حقیقتاً چنانچه امسال شروع به فعالیت و اجرا نکنند، حتما در تصمیمان تغییراتی اعمال میکنیم و شاید این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

خانه کتاب کُردی: با وجود اینکه مشارکت مراکز چاپ و نشر، هم در سطح استانی و کشوری و هم مراکز متعلق به اقلیم کردستان عراق، بالنسبه رضایت بخش بود، اما غیبت یک سری از ناشران بزرگ کشوری در نمایشگاه کاملاً محسوس بود، برای حضور این ناشران در نمایشگاههای آتی چه راهکاری را موثر می دانید؟

آقای مرادنیا: شاید یکی از دلایل اصلی به مناسب نبودن محل برگزاری نمایشگاه برگردد و زیرا مطابق آمار ۶۲۵ ناشر تقاضای حضور داشتند، اما چون محدودیت فضا داشتیم امکان حضور همه آنها فراهم نشده، لذا تقریبا کمتر از ۵۰ درصد متقاصیان امکان حضور داشتند. حتما اگر محل بهتر و درخور سطح استان باشد حضور بهتر و پویاتری را شاهد خواهیم بود.

خانه کتاب کُردی: مردم استان کوردستان به ویژه شهر سنندج، طبق آمارهای کتابخوانی در ایران، جزو ۵ استان برتر کتابخوان ایران هستند، چه پیام برای شهروندان دوستدار کتاب در کردستان دارید؟

آقای مرادنیا: ابتدا از تمام بانیان و حضور ناشرین و مولفین عزیز که در نمایشگاه حضور دارند تشکر میکنم، توصیه و درخواستم از مردم عزیز مخصوصا اساتید دانشگاه و معلمین محترم آموزش و پرورش، بزرگان خانواده و اصحاب قلم این است که جوانان را ترغیب کنند به کتاب و کتابخوانی و حضور در چنین فضاهایی. ممکن است کسی که چندان علاقه­ یی به کتاب نداشته باشد، با حضور در نمایشگاه کتاب به اثری علاقه پیدا کند و همین زمینه کتابخوانی در او را بیدار کند. کتابخوانی نیازمند تلاش جمعی است، بایستی همه دست در دست هم بدهیم که کتاب فراموش نشود و بخشی از زندگیمان باشد.

خانه کتاب کُردی: جناب آقای استاندار از حضور شما در غرفه خانه کتاب کُردی و شرکت در گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری ـ تحلیلی خانه کتاب کُردی سپاسگزاریم.

آلبوم تصاویر:

بازدید استاندار و شهردار شهر سنندج از غرفه پایگاه خبری خانه کتاب کردی

بازدید استاندار کردستان، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان از غرفه پایگاه خبری خانه کتاب کردی

بازدید استاندر کردستان آقای بهمن مرادنیا و هیئت همراه از غرفه پایگاه خبری خانه کتاب کردی

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

کتابی درباره «شاماران»؛ یک اسطورۀ مادرمحور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *