خانه / اخبار و رویدادها / کتاب «گفتارهایی در خاستگاه ناسیونالیسم کرد» راهی بازار نشر شد.

کتاب «گفتارهایی در خاستگاه ناسیونالیسم کرد» راهی بازار نشر شد.

 شناسنامه کتاب: «گفتارهایی در خاستگاه ناسیونالیسم کرد»، عباس ولی، حمید بزارسلان، مارتین ون بروئینسن، امیر حسن پور، نلیدا فوکارو، ترجمه‌ی مراد روحی، انتشارات چشمه، تهران ۱۳۹۸.

مراد روحی

در میان جنبش های ناسیونالیستی که خاورمیانه ی مدرن را شکل بخشیده اند، ناسیونالیسم کُرد کم تر از همه مورد مطالعه قرار گرفته است.

در حالی که متون بسیار زیادی در باره ی پیدایش و تحول دیگر جنبش های ناسیونالیست خاورمیانه از جمله ناسیونالیسم ترک، عرب، یهود و به ویژه فلسطین تولید شده است، بحث های تاریخی و تئوریک بسیار اندکی درباره‌ی خاستگاه و ساختار ناسیونالیسم کُرد ارائه شده است.

این مجموعه می خواهد آغازگر چنین بحث هایی باشد. مقالات این مجموعه ،بر اساس رویکرد های تاریخی و تئوریک گوناگون، خاستگاه های ناسیونالیسم کُرد را مورد تامل قرار می دهند و دلالت های آن را برای شرایط کنونی خاورمیانه، به ویژه کشورهایی که جمعیت کُرد قابل‌ ملاحظه‌ای دارند، به بحث می گذارند.

مؤلفان این مجموعه پژوهشگران برجسته ی حوزه مطالعات کردی هستند. آنها در رابطه با خاستگاه های ناسیونالیسم کُرد بحث ها و تحلیل های گوناگون و گاه متعارضی را پیش می کشند.

این مباحث متنوع نه تنها نشان از برداشتهای تاریخی و تئوریک گوناگون دارند، بلکه از آن مهم تر جدل های استراتژیک در رابطه با هویت و مشروعیت ملت کُرد به مثابه یک سوژه سیاسی هستند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

منداڵانی هێڵی ئاسن

یک نظر

  1. سپاس زۆر بە نرخە

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *