خانه / اخبار و رویدادها / نرخ ارز؛ بازیگر میدان بازار ملزومات تولید کتاب

نرخ ارز؛ بازیگر میدان بازار ملزومات تولید کتاب

نرخ ارز؛ بازیگر میدان بازار ملزومات تولید کتاب

رصد بازار مواد اولیه حوزه چاپ نشان‌دهنده نوسان در بنگاه‌های خرید و فروش اقلام مختلف مثل کاغذ، مرکب و زینک است، هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی، ۷۰ در ۱۰۰ امروز تا یک‌میلیون و ۱۹۰ هزار تومان عرضه شده است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نگاهی به بازار ملزومات حوزه چاپ و نشر نشان‌دهنده نوسان قیمت در بازار محصولات مختلف است، بهای قیمت برخی از کالاها به تناسب نرخ روز ارز در ساعت‌های اولیه روز افزایش بعد کاهشی جزئی می‌یابد. این موضوع برمیزان خرید کاغذ و سایر ملزومات تاثیر گذاشته است.
 
کارشناسان معتقدند که نوسانات نرخ ارز و موجودی اندک انبار از برخی کالاها ازجمله عوامل تاثیر‌گذار بر نوسانات قیمت است. ورود نرخ دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی و حتی در برخی مواقع عبور از این کانال، بر عرضه کالا از سوی واردکنندگان و خرید آن از سوی خریداران تاثیر زیادی گذاشته است.
 
رصد بازار کاغذ دوشنبه‌(۵ دی‌ماه) نشان می‌دهد که قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته تا حدودی کاهش داشته است، امروز هر بند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ به‌قیمت یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود، اما با گذشت ساعت به بندی یک میلیون و ۱۹۰ تا ۱۸۹ هزار تومان هم رسیده است. این موضوع در حالی رخ داده که هفته گذشته بهای این نوع کاغذ تا بندی یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان هم رسیده بود.
 
هربند کاغذ چینی ۷۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ نیز که هفته گذشته تا ۹۰۰ هزار تومان رسیده بود، امروز بندی حدود ۸۹۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش ‌شد.
 
کاهش قیمت در دیگر گرماژها نیز دیده می‌شود، به‌طوری که قیمت هر بند کاغذ چاپ و تحریر چینی در گراماژ ۸۰ گرمی ۷۰ در ۱۰۰ حدود یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تومان و هربند کاغذ چینی ۸۰ گرمی ۶۰ در ۹۰ به قیمت ۹۸۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
 
 این در حالی است که کاغذ گلاسه بدون تغییر نسبت به ۱۰ روز گذشته بوده است، هر کیلو گلاسه گرم پایین به قیمت ۳۶ و ۵۰۰ هزار تومان و کاغذ گلاسه گرم بالا نیز کیلویی ۴۰ هزار تومان در بازار عرضه شده است.
 
در سایر ملزومات حوزه چاپ و نشر نگاهی به قیمت مرکب ایرانی حاکی از این است که هر کیلو مرکب گلاسه ایرانی رنگی ۱۴۲ هزار تومان، هرکیلو مرکب گلاسه مشکی به قیمت ۱۱۰ هزار تومان، هرکیلو مرکب تحریر رنگی ایرانی، ۱۲۳ هزار تومان و هرکیلو مرکب تحریر مشکی ایرانی نیز ۹۷ هزار تومان است که نشان‌دهنده ثبات قیمت است.
 
در حوزه مرکب گلاسه خارجی نیز برخلاف هفته قبل تغییر زیادی نداشته و امروز هر کیلوی آن حدود ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در بازار عرضه شده و هر ورق زینک نیز مثل هفته گذشته حدود ۷۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.
 
الکل ایزوپروپیل نیز طی دو هفته اخیر ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته و امروز حدود ۷۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. هرکیلو چسب سرد ایرانی نیز افزایش قیمت داشته و امروز در بازار حدود ۹۰ هزار تومان و چسب گرم کیلویی ۱۹۰ هزار تومان عرضه شده است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

چرا فروش مجازی برخی از ناشران و کتابفروشی‌ها متوقف شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *