خانه / اخبار و رویدادها / کردستان مهد تمدن ایران زمین بوده است

کردستان مهد تمدن ایران زمین بوده است

کردستان مهد تمدن ایران زمین بوده است

به گزارش خانه کتاب کردی به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، محمدمهدی اسماعیلی عصر پنجشنبه در یادواره کشوری شهدای بمباران ۱۵ خرداد سال ۱۳۶۳ بانه ضمن اشاره به مرکز تمدنی کردستان در ادوار تاریخ ایران زمین اظهار کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی مقدمه‌ای بر کارهای بزرگتر است و باید تاریخ پرافتخار کردستان در دوران جنگ تحمیلی برای نسل جوان و آینده بازگویی شود، چراکه روایت قوی و ماندگار با زبان فرهنگ و هنر مانا می شود.

وی با بیان اینکه از کردستان صحبت می‌کنیم، صحبت از یک حوزه فرهنگی و تمدنی ایران بزرگ است، افزود: کردستان به درازای تاریخ در ایجاد تمدن ایران بزرگ نقش داشته است و کردها طی دهه‌های اخیر با قوت از استقلال و آزادی و حاکمیت ملی ایران دفاع کرده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: روایت ایستادگی مردم قهرمان بانه و کردستان برای همه اعصار و جویندگان راه حقیقت، شیرین و شنیدنی است و باید اینها را منتقل کرد.

اسماعیلی با اشاره به شهادت ۶۰۳ نفر در بمباران ۱۵ خرداد سال ۶۳ در بانه، یادآور شد: بیش از ۹۰ حمله هوایی در دوران دفاع مقدس به بانه شده است.

وی تاکید کرد: دشمنان خیلی تلاش می کردند مردم انقلابی رنگ آرامش را نبینند و کشور را به سمت واگرایی سوق دهند اما امروز ایران اسلامی با عزت و قدرت به عنوان قدرت اول نظام های سیاسی منطقه و قدرت تاثیرگذار معادلات جهانی شناخته می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروز انقلاب اسلامی مردم ایران، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و به عاملی برای قیام حق طلبان و آزادی خواهان در سراسر جهان تبدیل شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: انقلاب اسلامی بعد از ۳۴ سال از ارتحال امام، به واسطه تدابیر رهبری فرزانه انقلاب، سربلندتر و سرافرازتر از هر زمانی بر قلل دنیا در حال اهتزاز است و رهبر معظم انقلاب کشتی نظام اسلامی را از میان بحران های مختلف با درایت عبور داده اند.

وی اظهار کرد: دولت انقلابی سیزدهم هم با تلاش شبانه‌روزی و مجاهدت در حال رفع مشکلات مردم و و خود را خادم ملت ایران می داند.

تقدیم ۸۴۰ شهید در بانه

فرماندار بانه هم گفت: مردمان متدین همبشه در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی سهم بزرگی داشتند و ۸۴۰ شهید و هزار و ۱۳۳ جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند.

کمال خدری افزود: مردم این دیار از ابتدای اتقلاب تاکنون در بخش‌های فرهنگی، بهداشتی و آموزشی و خدماتی بهره‌مند شده اند و قدردان این خدمات هستند.

وی ادامه داد: در بحث گازرسانی خدمات خوبی انجام شده است و امسال جشن پایان گازرسانی در این شهرستان خواهد بود.

۶۰۳ نفر در بمباران هواپیماهای رژیم بعث در روز ۱۵ خرداد سال ۶۳ در بانه به شهادت رسیدند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

آغاز ثبت نام ناشران خارجی برای حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *