خانه / اخبار و رویدادها / ادبیات کودک و نوجوان در صدر نشر خرداد

ادبیات کودک و نوجوان در صدر نشر خرداد

ادبیات کودک و نوجوان در صدر نشر خرداد

در خردادماه ۱۴۰۲ تعداد ۷هزار و ۶۳۸ عنوان کتاب در کشور از سوی ناشران مختلف منتشر شده است که موضوعات ادبیات و کودک و نوجوان بیشترین تعداد کتاب‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

به‌گزارش  خانه کتاب کردی به نقل از روابط‌عمومی خانه‌کتاب و ادبیات ایران، آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه‌کتاب و ادبیات ایران نشان می‌دهد در خرداد ماه ۱۴۰۲ تعداد ۷هزار و ۶۳۸ عنوان کتاب در کشور از سوی هزار و ۱۸۵ ناشر منتشر شده است که موضوعات ادبیات با هزار و ۳۸۳ عنوان، کودک و نوجوان با هزار و ۱۶۲ عنوان و علوم اجتماعی و کمک درسی با ۹۳۲ عنوان بیشترین تعداد کتاب‌های منتشر شده در این ماه را به نام خود ثبت کردند.

از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در این ماه ۵هزار و ۶۰۸ عنوان کتاب‌ تالیفی و مابقی ترجمه شده‌اند. سهم استان تهران از میزان کل کتاب‌های چاپ شده در این ماه ۴هزار و ۸۹۵ عنوان و سهم سایر استان‌ها ۲هزار و ۷۴۳عنوان است که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته به ترتیب با کاهش ۲۲ درصدی و افزایش ۱۷ درصدی روبه‌رو شده است.

بیشترین آثار تالیفی در این ماه به موضوعات ادبیات، کمک درسی، علوم اجتماعی، دین و کودک و نوجوان و بیشترین آثار ترجمه‌ای به موضوعات ادبیات، کودک و نوجوان، علوم عملی، فلسفه و روان‌شناسی و علوم اجتماعی اختصاص پیدا کرده است.

همچنین در خرداد ماه سال جاری بیشترین کتاب‌های چاپ اول در موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، علوم ‌عملی، دین و کودک و نوجوان و بیشترین کتاب‌های چاپ مجدد در موضوعات کودک و نوجوان، ادبیات، کمک درسی، دین و فلسفه و روان‌شناسی بوده است.

در آخرین ماه بهار ۱۴۰۲ تعداد ۴هزار و ۵۹۶ عنوان کتاب چاپ اول و ۳هزار و ۴۲ عنوان کتاب چاپ مجدد راهی بازار نشر شده است. شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در این ماه نیز ۷میلیون و ۱۰۶هزار و ۷۵۲ نسخه است و میانگین شمارگان عدد ۹۳۱ را نشان می‌دهد.

استان تهران با انتشار ۲هزار و ۴۷۳ عنوان کتاب چاپ اول توانسته ۵۴ درصد از کل کتاب‌های چاپ اول این ماه را به خود اختصاص دهد و استان‌های قم، البرز، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، ناشرانی چون ارشدان، موسسه نشر سیمرغ آسمان آذرگان، ماهواره، امجد، نوروزی، سازمان برنامه و بودجه، امتداد حکمت، گنجور، شانی و عاصم به ترتیب جزو ۱۰ ناشر عمومی پرکار در خرداد ماه سال جاری بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول کتاب‌ها قرار گرفتند.

همچنین انتشارات پرستو قلم‌چی، اعتلای وطن، گوهر پنهان، سلام کتاب، آموزشی سرآمد، شانی، شرکت انتشارات فنی ایران، ماهواره، آموزشی تالیفی ارشدان و براق پرکارترین ناشر کودک و نوجوان بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول کتاب‌ها معرفی شده‌اند.

از جمله پرکارترین ناشران آموزشی و کمک آموزشی در این ماه بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول می‌توان به موسسه مهر پویا مهراس، کاردیا، سازمان سنجش، عالی قدر، آموزشی تالیفی ارشدان، اندیشه رفیع، خیلی سبز، دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)، موسسه نشر سیمرغ آسمان آذرگان و آوا کتاب اشاره کرد.

کتاب‌های «سیر تا پیاز قصه: مهارت خواندن و نوشتن»، «زینب خانم»، «سیر تا پیاز قصه: مهارت گوش دادن و صحبت کردن»، «کتاب کار کودک ۱: ویژه روخوانی قرآن کریم کودکان(۵ تا ۶ سال)»، «سال بلوا» و «فاطمه علی است: داستان‌هایی کوتاه از بلندای سبک زندگی حضرت صدیقه طاهره (ع) و امیر مومنان(ع)» در فهرست پرشمارگان‌ترین کتاب‌های سومین ماه بهار سال ۱۴۰۲ قرار گرفتند.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

منداڵانی هێڵی ئاسن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *