خانه / اخبار و رویدادها / کتاب «كُردهای سوريه؛ مردم فراموش شدە» منتشر شد

کتاب «كُردهای سوريه؛ مردم فراموش شدە» منتشر شد

کتاب «كُردهای سوريه؛ مردم فراموش شدە» منتشر شد

شناسنامە کتاب: «کردهای سوریه؛ مردم فراموش شده»، کریم یلدیز، ترجمەی کیانوش خیرآبادی، نشر آمیار ، سنندج ۱۴۰۰.

كتاب «كُردهای سوريه: مردم فراموش شده»، يكی از آثار تأليفی نويسنده‌ و كُرد پژوهِ شهير كريم يلديز است كه در سال ۲۰۰۵ برای نخستين بار به چاپ رسيد و مورد توجه تاريخ‌نگاران و پژوهشگران حوزه‌ی كُرد و خاورميانه قرار گرفت.

اين كتاب به تصوير كشيدن حقايقی بس تلخ و جانكاه از سرگذشت كُردهای سوريه به ويژه در تاريخ معاصر اين كشور است كه با ظرافت خاصّی در سه بخش و ده فصل به رشته‌ی تحرير درآمده است.

بخش اول آن خلاصه‌ای از هويّت كُردها و تاريخ آنها را بيان می‌نمايد. بخش دوم، تاريخ سوريه و روابط بين‌المللی و منطقه‌ای تجزيه شده و همچنين تاثيرات آن را بر مسئله‌ی كُرد در سوريه بيان می‌كند. نهايتاً در بخش سوم، تبعيضی كه كُردهای سوريه در گذشته و حال از آن رنج برده‌اند مورد بحث و بررسی قرار می‌گيرد. مثال‌های استفاده شده در اين كتاب در راستای توضيح شكل و چگونگی تبعيضی كه كُردهای سوريه با آن روبه رو هستند و همچنين به نمايش گذاشتن اساس تجاوزی كه به حقوق انسانی آنها می‌شود، ذكر شده‌اند و تهيه‌ی گزارش جامعی از تاريخ محنت كُردها مدنظر نبوده است.

کریم یلدیز

مؤلف در مقدمه کتاب آورده است: «دليل نوشتن اين كتابِ پژوهشی، كمبود منابع مكتوب در اين زمينه بوده است. كتاب حاضر، رخدادها و زمينه‌ی تاريخی بروز آنها را به همراه مشكلات امروزی كُردهای سوريه، مورد بررسی و تفحّص قرار می‌دهد. محتوای اين كتاب از طريق مصاحبه با شخصيت‌های كُرد و غيركُرد در سوريه و مناطق ديگر گردآوری شده و بدين وسيله كتاب به روابط متقابل كُردی- سوری، روابط و مسائل منطقه‌ای و بين‌المللی می‌پردازد. اين كتاب همچنين منابع موجود در اين زمينه را مورد بررسی قرار داده و سعی در اين دارد همانند نقطه‌ی آغازی برای تحقيقات آينده عمل نمايد.

این اثر بر مسئله‌ی حقوق بشر كُردهای سوريه تاكيد داشته و در ضمن مسئله‌ی كُرد سوريه را در زمينه‌ی مناسبی قرار داده و توضيحاتی دال بر پيشرفت اين موضوع ارائه نموده است. رفتار دولت سوريه با مردم كُرد در اين كشور و مقايسه‌ی آن با حداقل استانداردهای مدنظر قوانين بين‌المللی، با قرار دادن مخمصه‌ی كُرد در بستر تاريخی و منطقه‌ای آن، موجبات تسهيل درک اين مسئله را فراهم می‌آورد.

 

اگرچه يکی از اهداف اين كتاب، تهيه‌ی گزارشی جامع و دقيق از وضعيّت وخيم كُردهاست، ولی خواست دولت سوريه اين است كه از مستندسازی كامل ميزان و عمق اين وضعيّت ممانعت كند. اميد است كتاب حاضر انگيزشی باشد برای انجام تحقيقات و مباحثات بيشتر در هر دو بخش مسئله‌ی كُرد، يعنی تعريف مسئله‌ی كُرد به وسيله‌ی دولت سوريه و تعريف آن توسط ديگر دولت‌ها.»

كيانوش خيرآبادي

 این کتاب شامل ۱۰ فصل با این عناوین است:

 بخش اول: كُردها

فصل اول: كُردها

فصل دوم: تاريخ كُردها

 بخش دوم: سوريه

فصل سوم: تاريخ سوريه (۲۰۰۵- ۱۹۱۸)

فصل چهارم: ساختار دولت سوريه

فصل پنجم: روابط منطقه‌ای

فصل ششم: منابع آب و منازعات مرتبط

فصل هفتم: روابط بين‌المللی

 بخش سوم: كُردها در سوريه

فصل هشتم: حقوق مدنی كُردهای سوريه

فصل نهم: حقوق سياسی كُردهای سوريه

فصل دهم: حقوق فرهنگی كُردها

 برای دانلود نسخه کامل PDF معرفی کتاب بە کانال “خانهٔ کتاب كُردی” بپیوندید:

 https://t.me/kurdishbookhouse

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «سایت خانه کتاب کردی” مجاز است.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

گەردەن زەردێ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *