خانه / اخبار و رویدادها / برگزاری اختتامیه گران‌ترین جایزه ادبی کشور در ۲۴ دی‌ماه

برگزاری اختتامیه گران‌ترین جایزه ادبی کشور در ۲۴ دی‌ماه

برگزاری اختتامیه گران‌ترین جایزه ادبی کشور در ۲۴ دی‌ماه

علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران در نشست خبری پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد با اشاره به اینکه در شصتمین سال انتشار کتاب «غربزدگی» جلال آل‌احمد قرار داریم برپایی این جشنواره در شصتمین سال انتشار غربزدگی را به فال نیک گرفت و بر ضرورت بازخوانی نگاه جلال به غرب و غربزدگی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علی رمضانی در نشست خبری پانزدهمین دوره جشنواره ادبی جایزه جلال آل‌احمد که امروز (هجدهم دی‌ماه) در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد، در سخنانی با اشاره به مصادف شدن برپایی این دوره جایزه جلال با شصتمین سال انتشار اثر «غربزدگی» جلال این اتفاق را به فال نیک گرفت و با بیان اینکه جلال نگاه خاصی در نحوه مواجهه با غرب و فضای فکری غربیان داشته تاکید کرد: امروز نیازمند بازخوانی نگاه جلال در غربزدگی وی هستیم.

وی افزود: شنبه، ۲۴ دی ساعت ۱۸ همزمان با ایام برپایی مراسم بزرگداشت روز مادر و ولادت حضرت زهرا (س)، شاهد برگزاری مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در تالار وحدت خواهیم بود. همچنین در دوره آموزشی آل جلال نیز پذیرای حداقل ۱۲۰ آموزش‌پذیر مستندنگاری، داستان‌نویسی و نقد ادبی در روزهای پنجشنبه تا شنبه ۲۲ تا ۲۴ دی ماه از سراسر کشور خواهیم داشت که از تجربه و دانش ۱۳ استاد بهره می‌برند.

رمضانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مبلغ جایزه جلال توضیح داد: هم اکنون جایزه جلال، گران‌ترین جایزه ادبی کشور است. سال گذشته مبلغ جایزه جلال نسبت به دوره‌های پیش از آن افزایش یافت و به ۲۵۰ میلیون تومان برای برگزیدگان و ۵۰ میلیون تومان برای شایستگان تقدیر رسید که امسال نیز همین مبلغ در نظر گرفته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که حضور خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه ظرفیت‌ها و دستاوردهای حوزه ادبیات و نشر کشور در مجلس شورای اسلامی و تعامل با نمایندگان مجلس فرصتی برای برطرف شدن مشکلات حوزه ادبیات و نشر و از جمله تعامل برای افزایش مبلغ جایزه ادبی جلال باشد.

۱۵ اثر نامزد نهایی جایزه جلال شدند
در این نشست همچنین، وجیهه سامانی دبیر علمی پانزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد در سخنانی با تاکید بر اینکه جشنواره‌های ادبی بدون همراهی رسانه‌ها نمی‌توانند در جامعه اثرگذار باشند، تاکید کرد: تکثر جوایز ادبی یک کشور نشان‌دهنده پویایی ادبیات و نشر در آن است و کمک می‌کند، چرخه نشر رونق پیدا کند. جایزه جلال از معتبرترین و قدیمی‌ترین  جوایز ادبی کشور است و هیچ نویسنده‌ای نیست که دوست نداشته باشد، اثرش در این جایزه دیده شود.

وی تاکید کرد: شان این جایزه از خود جلال گرفته شده که در عصر اندیشه‌های سردرگم، مذهب شرقی را معرفی کرد.  همچنین انتخاب‌های دوره‌های گذشته نیز توانسته در شان و منزلت آن موثر باشد.

سامانی تعداد آثار رسیده به این دوره جایزه جلال را  ۲۶۷۶ عنوان در چهار بخش اصلی اعلام کرد و گفت: از این آثار هزار و ۵۰۸ عنوان رمان و داستان بلند، ۴۰۱ اثر مجموعه داستان کوتاه، ۶۹۰ عنوان مستندنگاری و ۷۷ اثر نقد ادبی بوده است. ۱۹ داور در بازه زمانی ۷۰ روزه طی سه مرحله داوری آثار را انجام دادند و در نهایت به ۱۵ نامزد رسیدیم.

دبیرعلمی جایزه جلال همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ایبنا درباره بخش‌های جنبی جشنواره گفت: در این دوره سه بخش جنبی داریم که یکی شامل آثار مستندنگاری چاپ شده درباره سردار سلیمانی در بازه سه ساله از اواخر سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ است که به این بخش ۶۳۹ اثر ارسال شده است. بخش دوم به آثار مرتبط با مستندنگاری درباره مدافعان سلامت و کرونا در همان بازه سه ساله اختصاص دارد که به این بخش ۴۲۰ عنوان ارسال شده و بخش سوم ویرایش کتاب است که  دومین دوره آن برگزار می‌شود‌.

وی همچنین از رشد ۷۲ درصدی تعداد آثار رسیده به دبیرخانه این دوره جایزه جلال نسبت به دوره قبل خبر داد.

درباره‌ی خانه کتاب کُردی

همچنین ببینید

چرا فروش مجازی برخی از ناشران و کتابفروشی‌ها متوقف شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *