خانه / پێشنیاری ده‌سته‌ی نووسه‌ران / فوزیه بشارت بانوی رمان‌نویس دیار گروس

فوزیه بشارت بانوی رمان‌نویس دیار گروس

فوزیه بشارت بانوی رمان‌نویس دیار گروس

فوزیه بشارت در سال ۱۳۴۹ در شهر بیجار گروس یکی از شهرهای استان کُردستان به دنیا آمد. این نویسنده هرچند نوشتن را دیر شروع کرد اما، در فاصله زمانی کمی سه اثر ارزشمند از او به چاپ رسیده است. اولین اثر خانم فوزیه بشارت مجموعه داستانی است به نام «رقص آتش در ریگ سیاه» که شامل چهار داستان است و در سال ۱۳۹۷ به چاپ رسید و دومین اثر این نویسنده «اشک‌های یک زن» نام دارد که در سال ۱۳۹۹ به چاپ رسید و بسیار مورد توجه منتقدان ادبیات داستانی و استقبال خوانندگان قرار گرفت و اینک در آستانه چاپ دوم است و نسخه صوتی آن هم توسط «کتاب شهر» زادگاهش بیجار منتشر شده است.

سومین اثر فوزیه بشارت رمانی است با نام «رقص سرنوشت» که در سال ۱۴۰۱ توسط نشر گوتار روانه بازار کتاب شد و ترجمه فارسی آن به قلم هدیه مسروری به زودی توسط انتشارات افراز  منتشر خواهد شد. به موازات این سه کتاب چندین داستان در نشریات محلی داخلی و خارجی مانند سیروان، آریز، بیانی مهاباد، آوات، آربابای بانه، و فصلنامه‌ی ورزانه در اربیل عراق به چاپ رسانده است.

تم اصلی داستان‌های خانم بشارت مسائل اجتماعی قشر محروم جامعه به ویژه زنان و کودکان است. زنانی که قربانی فقر مالی و فرهنگی هستند و کودکان کار و محروم از تحصیل، که مورد تجاوز و بی‌مهری قرار گرفته‌اند. آثار او آینه‌ی تمام نمای جامعه‌ای است که در آن به سر می‌برد و به سبک رئالیسم اجتماعی بازگو شده‌اند. در برخی از داستان‌هایش با لایه‌ای از طنز ملیح و زیر پوستی مواجه می‌شویم که به گیرایی داستان کمک شایانی می‌کند.

ویژگی عمده‌ی آثار این بانوی نویسنده در این است که به زبان مادری‌اش کُردی گروسی می‌نویسد و اولین نویسنده‌ای است که به این زبان اثر مکتوب داستانی دارد. پیش از او کسانی بوده‌اند که به زبان کُردی گروسی آثار منثور و منظوم دارند ولی، خانم بشارت اولین کسی است که کُردی گروسی را برای روایت داستان و رمان برگزیده است.

مستوره درخشی

درباره‌ی ماڵی کتێبی کوردی

همچنین ببینید

کتێبی «خۆبەڕیوەبەری شەنگال» چاپ و بڵاو کرایەوە

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *