خانه / پێشنیاری ده‌سته‌ی نووسه‌ران / رمان «مستوره زنی که لایق تاج بود» منتشر شد

رمان «مستوره زنی که لایق تاج بود» منتشر شد

رمان «مستوره زنی که لایق تاج بود» منتشر شد

کتاب «مستوره زنی که لایق تاج بود» اثر توسن رشید با ترجمه‌ی مراد بروکی میلان توسط نشر باشور منتشر و راهی بازار نشر شد.

زندگی مستوره، زنی که بعنوان اولین زن تاریخ نگار جهان از او یاد می شود و در عین حال با سرودن قصائد نغز و غزلیات با شاعران نامدار زمانه خود رقابت می کند و در تاریخ نویسی نیز پا به پای مورخین جلوه می نماید، حال به صورت یک رمان بسیار جذاب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

زمانی که نویسنده(توسن رشید)در منابع تاریخی دانشگاه سن پترزبورگ‌ روسیه متوجه می شود در دوره ای که آموختن علوم، شعر و تاریخ نویسی برای زنان متداول نبوده است، زنی به نام ماه شرف خانم کردستانی ملقب به مستوره،بر خلاف سنت زمانه خود به آموختن علوم متداول آن زمان پرداخته و خیلی زود در ردیف ادیبان و تاریخ نویسان قرار گرفته است، تصمیم می گیرد زندگی این شاعر و نویسنده را به صورت یک رمان درآورد، چرا که به نظر او مستوره نه تنها افتخاری برای کوردها بلکه سربلندی و سرافرازی ست برای تمام زنان زمانه خود و پس از خود.

واقعیت هم چیزی جز این نیست و اگر مستوره را نمادی برای خودباوری زنان و در هم شکستن آداب و رسوم مردسالاری آن زمان بدانیم، به بیراهه نرفته ایم.

رمان حاضر جدای از شکل معمول یک رمان و تصویرسازی و خیالپردازی های های زیبا، با پرداختن به زندگی شخصی مستوره و حوادث و رخدادهای تاریخی آن زمان، اطلاعات بسیار ارزشمند و جدیدی را در اختیار خوانندگان قرار می دهد.

 ئەم بابەتە تایبەتە بە ماڵی کتێبی کوردی و بڵاوکردنەوەی بە ئاماژەدان بە سەرچاوە ڕێگە پێدراوە.

درباره‌ی ماڵی کتێبی کوردی

همچنین ببینید

بایسته‌های حمایت از کودکان قربانی مین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *