خانه / پێشنیاری ده‌سته‌ی نووسه‌ران / پیام بختیارعلی به مناسبت دریافتِ جایزه‌ی «هیلده دومین»

پیام بختیارعلی به مناسبت دریافتِ جایزه‌ی «هیلده دومین»

پیام بختیارعلی به مناسبت دریافتِ جایزه‌ی «هیلده دومین»

این جایزه را متعلق به ادبیات کُردی‌ می‌دانم که مورد بی‌مهری قرار گرفته ا‌ست؛ ادبیاتی که ظلم و بیدادگری مجال نداده است که شناخته شود، شکستنِ آن حصار و دیواری که دورِ زبان و ادبیات کردی بالا رفته است، آسان نخواهد بود، من در این سال‌ها آن چه در توانم بوده، انجام داده‌ام. خوشبختم که می‌بینم ادبیات کُردی، مرزها را درمی‌نوردد و دیوارها را فرو می‌ریزد. ناگفته نماند، بعد از این همه ادای احترام به ارزش‌ها و پاسداشت آن‌ها، وظایف و رسالتِ من دشوارتر می‌شود.

آن‌چه برای من مهم است، این است که ادبیات کردی در جایگاه ادبیات زندەی جهان قرار می‌گیرد و نسل بعدی نویسندگانِ کرد زبان از صفر شروع نکنند و پیش زمینه‌ای برای ایستادن داشته باشند. این اولین بار است که جایزه به زبان‌های غیر اروپایی اهتمام می‌دهد، برای من مایه‌ی افتخار است ـ چه برای جایزه‌ی «نیلی‌زاکس» و چه جایزه‌ی «هیلده دومین»،ـ اولین نویسنده‌ای هستم که به زبان‌های غیر اروپایی می‌نویسد و جوایز را دریافت می کند، این جایزه، به نحوی به مثابة شکستنِ هژمونی زبان‌های اروپایی‌ست، بر این باورم که این، رویدادی است که در تاریخ ماندگار می‌شود. شکستنِ هژمونی زبان‌های اروپایی روی جوایز جهانی، قدرتِ معجزه‌آسایی می‌طلبد.
درست است که نویسندگان عرب یا ترک جوایز زیادی دریافت کرده‌اند، اما همگی به زبان‌های اروپایی نوشته‌اند، هیچ یک از آن‌ها به زبان مادری‌شان ننوشته‌، دریافت چنین جوایزی کاری بسی دشوار است.

بختیار علی

ترجمه: آراکو محمودی

  https://t.me/kurdishbookhouse

 هر نوع بازنشر این متن با ذکر منبع «خانه کتاب کُردی» مجاز است.

درباره‌ی ماڵی کتێبی کوردی

همچنین ببینید

خوێندنەوەیەکی کورت بۆ بەشێک لە ئاڵۆزییەکانی کتێب و وتاری کوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *